neděle 24. ledna 2021 Milena

FOTO: Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze už svítí

Pražský magistrát nechal rozsvítit vánoční strom na Staroměstském náměstí. Původně se měly ozdoby na smrku natrvalo rozzářit až o víkendu, při dnešní zkoušce se však vedení města rozhodlo je již nezhasínat. Tradiční velká akce se kvůli koronaviru nekonala. Záznam rozsvěcení budou moci lidé od neděle zhlédnout na sociálních sítích magistrátu. Strom bude na náměstí stát do Tří králů.

Z generální zkoušky slavnostní rozsvícení

Na dnešek byla naplánována generální zkouška a definitivně se strom měl rozsvítit v noci na neděli. Jak však sdělil radní Jan Chabr (TOP 09), zástupci vedení města se nakonec při zkoušce spontánně rozhodli, že již nebudou kazit vánoční atmosféru a světla nechají zapnutá.

Podobu nasvícení magistrát zvolil na základě ankety na sociálních sítích, ozdoby v národních barvách mají připomenout i letošní 100. výročí vzniku státních symbolů. Smrk o výšce 17,5 metru zdobí šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě a čtyřicet světelných hvězd. Na vrcholu je třímetrová špice.

FOTO, VIDEO: Vánoční strom pro Prahu je na svém místě. Rozsvítí se o víkendu

Vánoční strom pro Prahu dnes v noci dorazil na své místo. Je to 17 a půl metru vysoký smrk ztepilý. Strom byl v neděli pokácen v obci Kamenný Přívoz v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji a poté převezen do skladu v Modleticích, odkud dnes...

Zdobení zabralo skoro celý týden

Strom pracovnici městské firmy Technologie hlavního města Prahy zdobili od úterý ráno do dneška, v noci na úterý byl přivezen ze středočeského Kamenného Přívozu. Město ho za 10 tisíc korun získalo od majitele tamní chaty, pokácen byl v neděli.

Po odstrojení na začátku ledna magistrát větve stejně jako v minulých letech věnuje trojské zoo pro zvířata. Dřevo pak využijí žáci oboru truhlář střední školy na Jarově, kteří z něj vyrobí nábytek do některého z pražských sociálních zařízení.

FOTO: Podívejte se na kácení pražského vánočního stromu

V obci Kamenný Přívoz v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji byl v neděli pokácen vánoční strom, který letos ozdobí Staroměstské náměstí. Strom byl převezen do skladu v Modleticích, odkud poputuje na Staroměstské náměstí, kde bude postaven...

Druhý strom bude na Mariánském náměstí

Druhý menší strom ještě vedení města nechá umístit na Mariánském náměstí před budovu magistrátu. V neděli se do oslav prvního adventního víkendu zapojí také dopravní podnik, který v 16:45 z vozovny ve Střešovicích vypraví tři speciálně nazdobené vánoční tramvaje - jeden model Škoda 15T, historickou T3 a také tzv. mazací tramvaj. S vánočními světly vyjede také retrobus Karosa Citelis. Rozsvícení i následnou jízdu Prahou bude dopravní podnik přenášet on-line. Na světly a vánočními polepy vyzdobená vozidla pak bude možné až do Tří králů narazit i v běžném provozu.

Oslavy Vánoc jinak budou letos s ohledem na epidemii koronaviru v metropoli omezené. Kromě zrušení slavnostního rozsvěcení stromku a dalšího programu letos magistrát neplánuje ani vánoční trhy, které se tradičně konají na Staroměstském a Václavském náměstí a náměstí Republiky. Pokud by to situace umožnila, Praha podle vyjádření magistrátu zajistí alespoň umístění několika stánků s občerstvením. Menší trhy v městských částech se zřejmě v nějaké podobě konat budou.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Facebook Praha.eu

Štítky strom, Vánoce, osvětlení, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.