Počasí dnes3 °C, zítra2 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

PSALO SE V ROCE 1989: Jsme svědky hlubokého, někde i bolestného procesu obrody socialismu

O čem psaly noviny před jednatřiceti lety? Den po 17. listopadu 1989? Pokud si myslíte, že byl tisk plný demonstrace, jste na omylu. Drbna omrkla některé dobové titulní stránky a nestačila se divit.

Rudé právo věnovalo nejvíce prostoru spojenectví se Sovětským svazem. Titulek Přátelství pevné, hluboké mluví za vše. „Nic se nezměnilo, nemění a nezmění se na dějinném faktu, že generální linii naší zahraničněpolitické orientace je přátelství a spojenectví se Sovětským svazem. Dějiny naší republiky podaly důkaz o správnosti této orientace, o její životní oprávněnosti.“

FOTOGALERIE: Nikdo nevěděl, jak to bude dál, říká účastník a autor fotek z listopadu 1989

Dnes si připomínáme výročí sametové revoluce, ke které v Praze došlo přesně před pětatřiceti lety. Redaktor Plzeňské Drbny Richard Beneš, který pracuje v médiích od roku 1991, byl pár dnů po 17. listopadu v Praze a tyto fotografie pořídil ve dnech,...

O demonstraci studentů se ale přeci jenom také zmiňuje, ač jen kratším textem a s menším titulkem: „Už na Albertově a potom během pochodu se na transparentech a ve skandovaných pokřicích objevovala a postupně převládla hesla, která napadala představitele KSČ, vedoucí úlohu komunistické strany, požadovala zrušení milicí, demisi vlády, svobodné volby a podobně.“

Autor dále zmiňoval, že k udržení veřejného pořádku v centru města byli povoláni příslušníci Veřejné bezpečnosti. „Ověřovali totožnost účastníků demonstrace a kolem sta osob bylo předvedeno na místní oddělení VB. Ve 22 hodin byl ve středu města obnoven klid.“

FOTO, VIDEO: 17. listopad v Praze: Pieta na Národní třídě i protest proti vládním opatřením

Lidé po celém Česku si dnes připomněli výročí událostí spojených se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunistická moc. Kvůli koronaviru dnes oslavy probíhaly v komornějším duchu,...

Co například Svobodné slovo? To nabídlo fotografii z nového provozu sklářské huti ve Škrdlovicích na Žďársku. Úvodní článek s názvem Pokrokový odkaz se věnuje slavnostnímu zasedání k 50. výročí 17. listopadu 1939, ve kterém je ocitování předseda vlády František Pitra: „Žijeme v převratné epoše. Definitivně odchází ze scény doba, v níž stojaté vody více umrtvovaly, než dodávaly životodárnou sílu světovému socialismu. V plném rozsahu se to týká i našich domácích poměrů. Jsme svědky hlubokého, někde i bolestného procesu obrody socialismu.“

Asi tak od 23. listopadu ovšem začínal být denní tisk na novinových stáncích téměř nedostatkovým zbožím. Na noviny se od té doby ráno stály před trafikami dlouhé fronty a kdo si nepospíšil, ten měl smůlu. Některé tituly novin se totiž vyprodaly během krátké chvíle. Lidé měli obrovský hlad po informacích a v některých denících se už začaly objevovat i „jiné informace“, než ty o vedoucí úloze KSČ. To samozřejmě neplatilo o Rudém Právu, které si i nadále udržovalo svůj tvrdý ideologický strandard. Mezi progresivnější deníky patřilo tehdy zejména Svobodné Slovo a také Mladá fronta. Po těchto titulech se v trafikách obvykle doslova zaprášilo.

Ohodnoť článek

Štítky listopad 1989, dobový tisk, úryvky z novin, noviny, demonstrace, Sametová revoluce, Sovětský svaz, KSČ, František Pitra, Svobodné slovo, Veřejná bezpečnost, Mladá fronta, Albertov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

PSALO SE V ROCE 1989: Jsme svědky hlubokého, někde i bolestného procesu obrody socialismu  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.