Vzhledem k vládním opatřením je v době nouzového stavu prakticky zastavena kultura nejen v Praze, ale také v celé zemi. Ovšem i v této době se přece jen některé akce uskuteční, a to formou online přenosu nebo ze záznamu, který bude následně dostupný online. Příští týden se budete moct zúčastnit například autorského čtení Jiřího Hájíčka, webináře Konec prokrastinace nebo diskuze o knize Za obrysy média.
Máte problém začít něco dělat a často věci odkládáte? Znáte ten pocit, když přesně víte, co chcete, ale přesto to neuděláte? Jste nerozhodní a nedokážete si vybrat, na co se ve své budoucnosti zaměřit? Věnujete velké procento času věcem, ve kterých nevidíte smysl?
Když prokrastinujeme, nedokážeme se přemluvit k plnění úkolů, které bychom měli nebo chtěli dělat. Ve výsledku se tak nakonec zabýváme činnostmi, které slouží jen k vyplnění času. To poté může vyústit ve stres, pocit viny, frustraci a celkový pocit selhání.
Na přednášce se dozvíte konkrétní tipy, jak přestat odkládat, jak zvýšit svoji vnitřní motivaci, jak se dlouhodobě učit pozitivní návyky a odnaučit se ty negativní.
Jiří Hájíček představuje letošní novinku – Plachetnice na vinětách
Marie, rozvedená sedmačtyřicetiletá docentka literatury, se přes léto ocitá v poloprázdném bytě své sestry v Českém Krumlově. Dojíždí odtud na venkov za těžce nemocnými rodiči a ve volných chvílích brouzdá mezi davy turistů krumlovskými uličkami. Seznámí se přitom s mladičkým knih kupcem Filipem. Jejich začínající románek dýchá atmosférou horkého července a četnými literárními konotacemi. Marie však chce především urovnat vztahy se svou sestrou a postarat se o rodiče — dominantního otce a mírnou, obětavou matku. A vyrovnat se se svou osamělostí. Tu vnímá jako uvíznutí v čase, kdy na ni z minulosti doléhají vzpomínky — a z druhé strany vyhlídky na stáří. V rodinné tradici silných mužských vzorů Marie přemítá o tom, co bylo, a současně se ptá, jak žít dál a co si počít se „shakespearovskou láskou“…
– V čem spočívá mediální identita literatury? Nakolik lze definovat „médium“ (a měli bychom se o to snažit)?
– Jak mohou starší fáze mediálního myšlení přispívat k porozumění současnosti?
– Jaké jsou aktuální podoby mediální vědy a jak se etablovaly či neetablovaly v českém prostředí? Jak do této situace vstupuje kniha Za obrysy média?
O těchto a dalších otázkách budou diskutovat autoři knihy a jejich hosté: Richard Müller, Tomáš Chudý, Tomáš Dvořák, Alice Jedličková, Stanislava Fedrová, Josef Šebek, Pavel Šidák, Bogumiła Suwara, Martin Ritter a Josef Vojvodík.
Série živě streamovaných přednášek předních českých odborníků. Společný projekt Divadla NoD a Národního pedagogického institutu ČR.
Díky spolupráci s NPI ČR budou natočené materiály upraveny, doplněny o pracovní materiály pro studenty a pedagogy a zdarma nabídnuty všem školám v ČR.
Rozvrh (živě vždy od 17:00):
Pondělí 26. 10. - MAREK VALÁŠEK (Matematika)
Úterý 27. 10. - MARTA LJUBKOVÁ (Český jazyk - literatura)
Středa 28. 10. - MICHAL STEHLÍK (Dějepis)
Čtvrtek 29. 10. - JIŘÍ PRESL (Občanská výchova)
Pátek 30. 10. - RENÉ NEKUDA (Český jazyk - sloh)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.