neděle 20. září 2020 Oleg

Za svobodné Bělorusko. V Praze se dnes bude opět demonstrovat

V Praze se bude během neděle opět demonstrovat za svobodné Bělorusko. V 18:00 se sejdou demonstranti na Staroměstském náměstí, aby vyjádřili solidaritu s demonstranty v Minsku a dalších běloruských městech. Akce organizují čeští občané spolu s Bělorusy, z nichž mnozí odešli v minulosti ze země kvůli režimu diktátora Lukašenka.

V Praze odhadovaná účast přesahuje 1,8 tisíc lidí a přes 9 tisíc o akci projevilo zájem. Shromáždění podpořila také iniciativa Milion chvilek pro demokracii.

„Naším hlavním požadavkem je aktivní tlak české vlády na rychlejší a rozhodnější postup ve spolupráci s ostatními státy EU. Sankce a další nástroje jsou důležitou možností: jak v případě diktátora Běloruska, tak proti případné intervenci Ruska. Statečné lidi v Bělorusku chceme na závěr podpořit také velkou společnou akcí s vlajkou,” shrnul jeden z organizátorů pražské demonstrace Michal Majzner.

Mezi řečníky budou například senátoři Václav Láska, Pavel Fischer a Václav Hampl, ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský, europoslanci Luděk Niedermayer a Mikuláš Peksa, poslanci Miroslava Němcová a Jan Lipavský, zástupkyně běloruské menšiny v Radě vlády Alena Kovářová či básník slam poetry Robert Netuka alias Tukan.

Foto Jirka Hanušová

Štítky ČR, Bělorusko, demonstrace, Praha, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.