Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Jak zpřístupnit umění všem? Národní muzeum bez bariér ukazuje, že to jde

Národní muzeum začátkem srpna spustilo na webu unikátní novinku. Je jí sekce „Národní muzeum bez bariér“. Návštěvníci v ní naleznou nejen veškeré informace týkající se návštěvy osob s postižením sluchu a zraku, ale také virtuální prohlídku Historické budovy natočenou přímo v českém znakovém jazyce. Součástí jsou také upravené virtuální výstavy s titulky a tlumočením nebo audiozáznamy virtuálních výstav pro nevidomé.

Jednou z novinek v nabídce jsou i pravidelné měsíční komentované prohlídky Historické budovy v českém znakovém jazyce.  „Chceme, aby nabídka Národního muzea byla co nejpestřejší pro všechny skupiny návštěvníků a aby se k nám rádi vraceli. Rozšiřujeme proto naše dlouholeté aktivity o pravidelné komentované prohlídky pro neslyšící, úplnou novinkou je pak zpřístupnění v online prostoru,“ vysvětlil Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Díky webové sekci Národní muzeum bez bariér  je možné nyní vidět z pohodlí domova například výstavy Přírodovědecké sbírky ve fotografiích, Říká se jí sametová či Příběh plejtváka myšoka a vzdělávací videa pro děti z cyklu Honzík a Fany v muzeu. Připraven je i virtuální průvodce v českém znakovém jazyce, který je kromě své online verze přístupný i v průběhu návštěvy Historické budovy Národního muzea prostřednictvím QR kódů rozmístěných po budově. 

Audiozáznamy nebo prohlídky ve znakovém jazyce

Národní muzeum připravilo k poslechu také audiozáznamy vybraných virtuálních výstav ve formátu mp3, které jsou vhodným řešením také pro osoby s postižením zraku. Videa pro neslyšící vznikají ve spolupráci s Ústavem jazyků a komunikace neslyšících Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na videích určených malým návštěvníkům se podílelo Centrum pro dětský sluch Tamtam. Všechna videa pro neslyšící je možné kromě webových stránek Národního muzea najít i na youtube kanálu Národního muzea v sekci (playlistu) Muzeum bez bariér.

Nově nabízí Národní muzeum také komentované prohlídky Historické budovy v českém znakovém jazyce. Ty se budou konat pravidelně vždy poslední středu v měsíci. Zájemci se na ně mohou přihlásit online prostřednictvím elektronického formuláře. 

Umění dostupné pro všechny

Národní muzeum tak navazuje na své dlouholeté aktivity v oblasti zpřístupnění sbírek všem svým návštěvníkům. Například v Národopisném muzeu Národního muzea je otevřena stálá expozice Tradiční lidová kultura dotykem a v Národním památníku na Vítkově se od loňského roku nachází haptický model této jedinečné stavby. Již několik let se pravidelně pořádá Pražská muzejní noc pro neslyšící a v loňském roce se stalo Národní muzeum také partnerem Plesu na kolečkách.

Rozsah aktivit v oblasti bezbariérového zpřístupnění by se měl neustále rozšiřovat tak, aby byla nabídka Národního muzea v tomto ohledu co nejpestřejší a poskytla vzdělání i zábavu všem skupinám návštěvníků. Alespoň taková je vize instituce do budoucna.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Peter Čech

Štítky Národní muzeum, Praha, neslyšící, kultura, výstava, historická budova, umění, Michal Lukeš, Muzejní noc, Národní památník na Vítkově, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Národopisné muzeum Národního muzea, návštěva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jak zpřístupnit umění všem? Národní muzeum bez bariér ukazuje, že to jde  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.