Pro nejlepší projekty, které pomáhají městu, budovám a krajině adaptovat se na změnu klimatu, mohou lidé od včerejška hlasovat v anketě Adapterra Awards. Porota letos vybrala 21 finalistů. Hlasování včera zahájili ve Valdštejnské zahradě v Praze zástupci pořadatelské Nadace Partnerství a Senátu.
Finálové projekty se týkají pěti oblastí. Kategorie „Volná krajina“ zahrnuje především budování tůní a mokřadů, spadá do ní ale i budování příměstských parků. "Zároveň je tam vidět i druhá tendence, a to je změna způsobu hospodaření," uvedl Martin Ander z Nadace Partnerství. V kategorii soutěží například pražský projekt Plužiny, ve kterém umožnilo hlavní město změnit způsoby hospodaření na městských pozemcích, Biocentrum Mokroš na okraji obce Mořice nebo enviromentální park Škrlovec na sídlišti Olšava v Uherském Brodě.
Další kategorie cílí na zastavěná území a podle Andera tam spadá především promyšlené a šetrné využívání vody na sídlištích, parcích, náměstích a návsích. V této souvislosti jako příklad uvedl náves v Bratčicích na Brněnsku, kde je dešťová voda sváděna do biotopu sloužícího k rekreaci, nebo revitalizaci pražské Stromovky.
Mezi soutěžními projekty jsou i administrativní stavby. Jednou z nich je budova ČSOB v Praze Radlicích, která pro chlazení i vytápění využívá soustavu tepelných čerpadel a dešťovou vodu využívá k závlaze zelených střech i okolní zeleně. Ander zmínil rovněž brněnský areál Svatopetrská, kde se brownfield přeměnil na pasivní obytnou a administrativní budovu.
Poslední kategorií jsou rodinné domy. Zastupuje je například moderní dřevostavba v podhůří Jizerských hor, která využívá obnovitelné zdroje energie, nebo Máchův statek na Strakonicku. Vedle kořenové čistírny odpadních vod, kterou využívá k závlaze, má i zahradu se starými odrůdami ovocných dřevin.
O druhý ročník soutěže byl veliký zájem. Přihlásilo se rekordních 78 projektů, z nichž 22 bylo z Prahy. Porota pak vybrala 21 finalistů, kteří se nyní utkají v hlasování, které potrvá do konce září. Vítězové si svá ocenění převezmou 4. listopadu na celostátní konferenci věnované adaptačním opatřením v Praze. Všechny kvalitní projekty pak získají místo v inspirační databázi Adapterra a v průvodci nejlepšími adaptačními projekty letošního roku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.