Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav
Bez reklam

Čeští vědci vyvinuli unikátní filtrační materiál. Novinka ochrání před koronavirem

Češi jsou zkrátka hlavičky. Potvrdil to opět tým Lukáše Vojtěcha a Marka Nerudy z katedry telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze. Odborníci vyvinuli prototyp filtračního materiálu, který je možné sterilizovat elektrickým proudem a opakovaně používat. Zařízení je možné použít i jako ochranu před koronavirem.

Tým se dlouhodobě věnuje výzkumu a vývoji elektricky vodivých textilních materiálů. V rekordním čase tří měsíců se výzkumníkům podařilo navrhnout a otestovat prototyp textilního kompozitního materiálu. Prototyp tvoří uhlíkové textilie, nanotextilie a elektrodový systém. Koncept filtru je přihlášen k patentové ochraně a v současné době tým hledá partnery pro zavedení do výroby s výhledem celosvětového dosahu.

„Během nouzového stavu, který v naší zemi letos panoval, neutuchla ani práce mnoha týmů na FEL ČVUT v Praze. Univerzita vyhlásila vnitřní soutěž o podprojekty, které měly souvislost s bojem proti pandemii COVID-19. V rekordním čase vznikl funkční elektrickým proudem sterilizovatelný filtr a také filtrační vložka, určená nejen k osobní ochraně dýchacích cest v podobě filtrů masek či polomasek. Textilní kompozit, který je v prototypu realizovaný z uhlíkových textilií a polyamidových nanotextilií, lze totiž nasadit i v systémech klimatizací nebo ventilací budov či dopravních prostředků," uvedl řešitel projektu Lukáš Vojtěch.

„Očekáváme o toto jednoduché a efektivní řešení široký zájem, protože navržená konstrukce umožňuje sterilizaci filtru i nízkým a bezpečným napětím, přičemž struktura dosahuje dle potřeby teplot i sto stupňů celsia. Poslední ve světě publikované poznatky o viru COVID-19 totiž ukazují, že k jeho eliminaci postačí ohřev struktur na teplotu 92 stupňů po dobu patnácti minut,“ pokračoval Vojtěch.

Koncept filtru vychází z dlouholetých zkušeností týmu právě v oblasti výzkumu vlastností elektricky vodivých textilních materiálů. Pro další aplikace jsou navrženy i jiné konstrukční materiály, než již zmíněný uhlík či polyamid.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČVUT Praha

Štítky filtrační materiál, ČVUT, koronavirus, výzkum, materiál, COVID-19, prototyp, Fakulta elektrotechnická ČVUT, Praha, České vysoké učení technické v Praze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Čeští vědci vyvinuli unikátní filtrační materiál. Novinka ochrání před koronavirem  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.