Jak moc je voda v Praze znečištěná? Na tuto otázku nyní hledá odpověď nezisková organizace Arnika. Zástupci spolku minulý týden odebrali vzorky vody a říčních sedimentů, které nechají otestovat na obsah bromovaných zpomalovačů hoření a perfluorovaných látek. Toxické látky často kontaminují vody a ryby a následně se dostávají do potravin. Výsledky analýzy budou známy v listopadu tohoto roku.
Podobný výzkum přitom organizace neprovádí poprvé. Zpravidla jednou ročně Arnika testuje, jak jsou pražské vody znečištěné různými typy toxických látek. Před rokem odborníci zjišťovali obsah rtuti, letos se zaměřili na toxické látky obsažené v plastech, kterými se iniciativa dlouhodobě zabývá na mezinárodní úrovni a usiluje o jejich přísnou regulaci. Kromě broumovaných zpomalovačů výzkumníci tentokrát zacílili i na perfluorované látky obsažené v textilu, pečícím papíru, teflonu nebo hasicích pěnách.
„Zpomalovače hoření a perfluorované látky způsobují vážné zdravotní problémy. V dnešní době je stále najdeme ve spotřebním zboží, domácnostech nebo kancelářích. Jsou doslova všudypřítomné. Jediným řešením, jak se jim vyhnout, je globální zákaz používání při výrobě nebo výrazné omezení. Naším cílem je nyní prověřit, v jaké míře znečišťují životní prostředí kolem nás,“ uvedla Karolína Brabcová z Arniky.
Vzorky vody a říčních sedimentů zástupci Arniky odebrali z Kopaninského potoka, Motolského rybníka a několika míst Vltavy. „Lokality, odkud vzorky pochází, leží v blízkosti provozů pro zpracování elektroodpadu nebo stavebního materiálu, případně jde o místa, kde se ve větším míře dostávají odpadní vody do Vltavy. Kopaninský potok oproti tomu leží v blízkosti Letiště Václava Havla, kde probíhají pravidelná cvičení záchranných složek využívajících právě hasicí pěny," přiblížil Pražské drbně tiskový mluvčí Arniky Jiří Kaňa.
Nezisková organizace chce v rámci projektu Voda živá financovaného hlavním městem Prahou upozornit na nutnost toxické látky zakázat. „Konkrétně v tomto případě výsledky našich výzkumů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí využíváme během mezinárodních jednání jako argument pro přísnější regulaci využívání těchto látek při výrobě nebo recyklaci odpadů s jejich obsahem. Apelujeme tak na politiky k přijetí přísnější legislativy, větší ochraně spotřebitelů, jejich zdraví a životního prostředí kolem nás," uzavřel Kaňa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.