Městská část Praha 10 provedla změny ve své bytové politice. Ty poskytují nové možnosti lidem v závažné nouzi, kteří si budou moci například pronajmout i obecní byty. Sociální pracovníci se s lidmi v nouzi snaží pracovat individuálně a těm, kteří to potřebují, poskytují sociální péči.
Změny bytové politiky v Praze 10 umožňují lidem v závažné nouzi pronajmout si i obecní byty. Bylo zřízeno kontaktní centrum bydlení, které zprostředkovává jak informace o možnostech bydlení, tak případnou pomoc sociálních pracovníků. U nových nájemců obecních bytů může být na základě předchozích šetření zajištěna sociální pomoc v odpovídající intenzitě.
Kontaktní centrum má pomoci i s podáváním žádostí o nájemní bydlení v bytech městské části Prahy 10. „Sehnat byt je v dnešní době složité. My měli štěstí a našli byt ve Strašnicích. Iniciativa městské části je chvályhodná, lidem v nouzi by se mělo pomáhat. Sami to jako původem cizinci známe moc dobře,“ řekla obyvatelka Prahy 10 Akmara Temirová.
Podle Matěje Hona z Platformy pro sociální bydlení byly přijaty nové zásady pronajímání bytů a změnil se i způsob práce bytové komise. „Byla zintenzivněna účast sociálního a bytového odboru na tvorbě bytové politiky i jejich vzájemná kooperace,“ dodal Hon. V rámci úprav začal fungovat i Odbor bytů, který po dvou nezaplacených nájmech informuje Odbor sociální a ti mohou včas pomoci nájemníkům zvládnout krizovou situaci a předejít tak nekontrolovatelnému růstu dluhu.
Praha 10 se spojila s Platformou pro sociální bydlení. „Desítka“ začala s touto organizací spolupracovat v souvislosti s iniciativou na ukončování bezdomovectví,“ uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.
Sociální odbor se od roku 2019 snaží lépe zmapovat rodiny v závažné bytové nouzi. Jedná se tedy o lidi bez bytu, v ubytovnách a azylových domech. Skrze to lépe poznávají konkrétní rodiny a předběžně hodnotí jejich šance na získání obecního bytu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.