Loď A(VOID), která kotví na Náplavce na Rašínově nábřeží v Praze, měla toto místo s posledním květnem opustit. To se tak nestalo a v nejbližších dnech nejspíš ani nestane. Jednaní zastavily zdravotní komplikace jednoho z provozovatelů Jana Slavíka. Vedení města se proto rozhodlo odložit řešení situace na moment, kdy bude způsobilý jednání.
„Z posledních zpráv, co mám, bylo před podepsáním smluvního dodatku, který by umožňoval do konce roku provoz lodi s tím, že by se zkusila dopracovat pravidla fungování a případné sankce při jejich porušování. Bohužel pana Slavíka postihla nečekaná událost, je v nemocnici a proto jsme zachovali provoz té lodi a odložili jsme jednání do té doby, než se zdravotně dá do pořádku,“ shrnul radní Jan Chabr (TOP 09).
Loď (A)void Floating Gallery u Železničního mostu na pražské Náplavce dostala začátkem května od hlavního města výpověď. Podle správce Náplavky neustále porušovala pravidla a obyvatele okolních domů rušila hlasitou hudbou.
„Nelze přehlížet časté stížnosti občanů Podskalí na opakované hlasité koncerty nebo jiné akce, a to i v době, ve které pravidla pro realizace akcí vyžadují opačný přístup provozovatele. Praha 2 se dlouhodobě snaží, aby náplavka na Rašínově nábřeží byla místem setkávání s kulturní či společenskou přidanou hodnotou, nikoliv pouze místem hlasitých koncertů a opileckých večírků,“ popisuje situaci radní městské části Praha 2 Michal Zuna.
Řešení takové situace není podle Chabra jednoduché. „Samotná loď není města, patří Pražské paroplavební společnosti. Město spravuje nábřežní hranu, to je jediná šance, jak může ovlivňovat dění v okolí. Neexistuje zatím příliš efektivní regulační nástroj, jak loďařům zakázat pohyb na Vltavě a nebo je naopak donutit k pohybu. Město u toho důvodu před lety zřídilo pozici kurátora náplavek,“ dodal.
Podle něho často chodily stížnosti od sousedů z okolních domů. „Tím, že se na Náplavce setkává mnoho zájmů, například lidí z okolních domů, aby měli klidné spaní, zájem prodejců, aby prodali co nejvíce piva a také zájem kulturních nadšenců, kteří jdou za akcemi, tak to logicky velmi často nelze kombinovat. Proto je nutné najít průsečík, aby Náplavka nebyla lacinou nalejvárnou a místem permanentního pivního festivalu,“ potvrdil Chabr.
Společnost TCP, která je správce Náplavky, údajně ve snaze narovnat vztahy písemně vyzývala provozovatele ke zjednání nápravy, nakonec ale musela přistoupit k vypovězení smlouvy.
Jedním z provozovatelů je zmíněný Ivo Slavík, který se o výpovědi dozvěděl v polovině února. „Připomíná mi to vyvlastňování po čtyřicátém osmém roce ve stylu ‚My to začneme dělat líp‘,“ dodal už dříve pro Echo24. Úřady podle něj nejsou nejlepšími kreativci ani provozovateli „čehokoliv jiného než armády“.
Jak bývalý kurátor náplavek Jiří Sulženko, tak nový kurátor náplavek Petr Hozman nezpochybňují důležitou kulturní roli lodi a jejího programu na Náplavce. Zároveň ale podle nich není možné tolerovat dlouhodobé porušování pravidel.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.