Spory okolo restaurace Nebozízek na Petříně. Praha vypověděla nájem, provozovatel to odmítá

Autoři , | Foto Prague City Tourism

Praha vypověděla nájem restauraci Nebozízek na Petříně u stejnojmenné zastávky lanové dráhy. Podle provozovatele musel podnik zavřít kvůli rekonstrukci lanové dráhy a město odmítlo žádost o slevu na nájemném, výpovědi se bude právně bránit.

Hlavním městem vlastněná firma Trade Centre Praha podala také trestní oznámení kvůli stavebním úpravám na objektu. Sdělil to mluvčí firmy Ondřej Šrámek. Podle provozovatele restaurace Luďka Láryše byl úpravy pouze údržbové.

Nájemní smlouva podle Šrámka skončila loni 30. září, nájemce však objekt dosud nepředal. "Při běžné obhlídce bylo v pondělí našimi techniky zjištěno, že zde vzniká další objekt místo toho, aby stávající nájemce činnost ukončil a budovu i s areálem TCP předal," uvedla místopředsedkyně představenstva městské společnosti Marta Pražáková. Firma proto podle ní na místo přivolala policii a podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Láryš řekl, že práce nebyly stavbou nového objektu, ale výměnou dřevěné podlahy, která je na místě od roku 1999 a její části začaly hnít. Šlo tak podle něj o údržbu. Dodal, že restauraci s hotelem provozuje přes 40 let a investoval v ní například do vybudování prosklené terasy.

Trolejbusy na nové trati do Jinonic už v rámci zkušebního provozu vozí cestující

Ze Smíchova do Jinonic se lidé poprvé svezou trolejbusy, pro které dopravní podnik elektrifikoval trasu. Ve zkušebním provozu teď testují bateriový trolejbus typu Standard Škoda 36Tr a to ze zastávky na Na Knížecí až do Jinonic. Pojede dvakrát za...

Podnik se dostal do složité situace kvůli rekonstrukci lanové dráhy, která byla díky blízkosti stanice hlavním zdrojem hostů. Práce na lanovce začaly loni v březnu, dopravní podnik však její provoz ukončil kvůli poškození trati již v září 2024. Láryš uvedl, že kvůli nefunkční lanovce žádal o slevu na nájmu, který podle něj činí 300 tisíc korun měsíčně, ale neuspěl a na nájemném postupně vznikl dluh. Výpovědi bez udání důvodu se provozovatel hodlá právně bránit.

Šrámek uvedl, že smlouva s nájemcem Luďkem Láryšem byla uzavřena na konci září 2011. Rada hlavního města schválila výpověď smlouvy v září 2024, datovou schránkou ji magistrát odeslal loni v březnu. Společnost TCP objekt od města převzala do správy loni od počátku července. Láryše, který měl nájem prodloužený do konce loňského září, požádala o protokolární předání objektu do 10. října. "Tak se i přes opakované výzvy nestalo," podotkl Šrámek.

Původní budova Nebozízku vznikla koncem 17. století jako letohrádek, později byla doplněna o klasicistní úpravy. V 80. letech minulého století byla podle informací Národního památkového ústavu kvůli špatnému stavu z větší části nahrazena novou budovou odkazující na dosavadní podobu s částečným využitím původního zdiva. V roce 1994 vznikl jižně od hlavní budovy nový prosklený objekt. Budova je památkově chráněná.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky spor, restaurace, nájem, výpověď, Praha, Petřín, Ondřej Šrámek, lanová dráha, Trade Centre Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.