FOTO: Praha otevřela Dům Přemysla Pittra, pomůže dětem v krizových situacích

Autoři | Foto Magistrát HMP

V Praze vzniklo bezpečné místo pro děti, které se ocitly v náročné životní situaci a nemohou zůstat ve svém přirozeném prostředí. Nově zrekonstruovaný Dům Přemysla Pittra nabídne dočasné zázemí, odbornou podporu a péči dětem, jež potřebují okamžitou pomoc.

Městská část Praha 6 otevřela zrekonstruovaný Dům Přemysla Pittra, od 1. července bude pomáhat dětem v náročných životních situacích. Po rekonstrukci budova ožila pod hlavičkou organizace Zahrada pro duši. Ta sdružuje podobná specializovaná zařízení a buduje dostupný systém péče o duševní zdraví dětí i celých rodin. Nově otevřený dům nabídne dočasné zázemí, odbornou podporu a péči dětem, jež potřebují okamžitou pomoc.

„Tato zařízení pomáhají zejména ohroženým dětem, kterým poskytují dočasný azyl v případech, kdy nemohou zůstávat se svou rodinou. Zpravidla se jedná o děti, které jsou v ohrožení života nebo zdraví. Například proto, že rodiče užívají návykové látky, vedou rizikový způsob života nebo se v rodině vyskytlo týrání či zneužívání," uvedla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

Nepřetržitý provoz Azylového domu Přemysla Pittra byl zahájen již v roce 2003. Svým názvem odkazuje na českého humanistu, který po druhé světové válce zachránil stovky dětí.

„Dům Přemysla Pittra tvoří dvě domácnosti a každá poskytne zázemí až čtyřem dětem ve věku od čtyř do osmnácti let. Poskytujeme plné přímé zaopatření dítěte, ubytování, stravování a ošacení podle jeho potřeb, výchovnou péči, poskytnutí zdravotních služeb a samozřejmě poradenství pro dítě i jeho blízké," popsala Markéta Školoudová, ředitelka Zahrady pro duši.

Děti podle Školoudové do tohoto typu zařízení přicházejí zpravidla v součinnosti s orgánem sociálně-právní ochrany dětí. Přibývá však případů, kdy tento druh pomoci vyhledávají samy, potvrdila ředitelka. 

Zařízení bude fungovat v režimu nepřetržitého provozu a nabídne zázemí až osmi dětem ve věku od čtyř do 18 let. Podle Školoudové se o děti bude starat tým 15 zaměstnanců a zařízení je podle ní připraveno přijmout děti kdykoliv, tedy i například v noci. Děti bývají do zařízení umísťovány předběžným soudním opatřením, obvykle na několik měsíců, než se jim najde stabilní zázemí, například v náhradní rodinné péči.

Původní objekt byl zastaralý a trpěl i technickými problémy, například vlhkostí- Rekonstrukce proto byla podle Udženije nezbytná. Vyšla na zhruba 5,5 milionu korun a na financování se podílela jak Praha 6, tak pražský magistrát.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Praha, Přemysl Pitter, Praha, rekonstrukce, krizová situace, rodina, děti, azylový dům

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.