Pražská policie dnes zasahovala v Papírenské ulici v Praze 6, kde zhruba desetičlenná skupina squatterů obsadila opuštěný dům. Po několikahodinovém vyjednávání policisté akci kolem třetí hodiny ukončili, protože šest lidí, kteří odmítli i přes výzvy dům opustit a vylezli na mokrou střechu, nebylo možné dostat bezpečně dolů. Jak bude policie dál postupovat, nechtěl specifikovat. Případ vyšetřuje pro podezření z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru, za který hrozí až dva roky vězení.
Jeden z členů skupiny, který odešel z domu ještě před ranním příjezdem policie, řekl, že budova patřící jednomu obchodnímu řetězci byla dva roky nevyužívaná a skupina vysokoškoláků z uměleckých či humanitně zaměřených škol v ní žila zhruba od začátku dubna. Chtěli tam podle něj vytvořit autonomní centrum, ve kterém by pořádali třeba besedy nebo promítali filmy.
Jak popsali v prohlášení, který sdílela Anarchistická federace, na místě chtěli vytvořit komunitní zahradu, školku a pořádat dny autorské tvorby.
„Jsme skupina mladých lidí, kteří studují, tvoří, pracují, a tento dům nám dává nejen možnost mít společný domov navzdory bytové krizi, ale i šanci nabízet ho širokému okolí a naplňovat ho obsahem otevřeným všem," píše se v prohlášení.
‼️Squat v ohrožení
— Anarchistická federace ???? (@afederace) May 28, 2025
Cajti a zástupci majitele se snaží o evikci nového squatu na adrese Papírenská 7, Praha. Na místě je potřeba co nejvíc lidí, přijďte, kdo můžete!
Squat je obýván 2,5 měsíce, dosud fungoval jako tzv. tichý.
Squatting není problém, ale řešení!#squattheworld pic.twitter.com/BVna1IseVg
Policii o tom, že ve vile jsou lidé, kteří nemají povolení tam pobývat, informovala dnes ráno podle policejního mluvčího Richarda Hrdiny ostraha objektu. Vzhledem k tomu, že squatteři neuposlechli výzvu opustit objekt, na místo dorazila speciální pořádková jednotka, zásahová služba a vyjednávač. Během dne pak několik lidí dům opustilo, zbývající šestice ale vylezla na střechu a přivázala se tam. „Protože nelze zákrok bezpečně provést, policie ho ukončila,", řekl po třetí hodině policejní mluvčí Hrdina.
Policisté jsou podle něj v kontaktu se zástupcem vlastníka, který po dokončení policejního zákroku objekt a okolí zajistí.
V Praze je více zanedbaných budov, které se stávají cílem squatterů. V posledních letech vedle bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná.
Za první pražský squat bývá označována budova Zlatá loď obsazená v roce 1990. Postupně vznikaly další, mezi nejznámější patří vila Milada v Praze 8, bývalé statky Ladronka v Praze 6 a Cibulka v Košířích či bývalá dělnická kolonie Buďánka v Praze 5. Tam všude proti squatterům zasahovala policie, mnoho z nich skončilo před soudem.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám