S příchodem letních měsíců se podle hasičů začínají znovu objevovat případy, kdy lidé volají kvůli likvidaci hnízd vos, sršňů nebo včelích rojů. Ne vždy je to ale práce určená pro ně. Pomáhat by s likvidací měli pouze v případech, kdy hrozí bezprostřední ohrožení života a zdraví. V minulosti například zasahovali u případu, kdy roj včel obsypal zaparkované auto.
Případů, když jsou hasiči voláni k likvidaci hnízd vos a sršňů každoročně narůstá. V minulém roce zaznamenali 8 505 případů, což je oproti roku 2023 nárůst zhruba o tři tisíce případů. Podle hasičů je za tím vyšší počet volání na tísňovou linku.
Ne vždy se přitom jedná o případy, které by měli řešit hasiči. „Hasiči vyjíždějí k zásahům tohoto typu pouze v případech, kdy hrozí bezprostřední ohrožení života a zdraví osob. Nejčastěji se jedná o výskyt hnízd či rojů ve veřejných budovách, jako jsou školy, školky, nemocnice, dětská hřiště, tábory nebo jiné instituce. Pokud se jedná například o alergiky, jejichž zdraví může být přítomností hmyzu vážně ohroženo, je zásah hasičů opodstatněný a nezbytný,” uvedla mluvčí pražských hasičů Lucie Pipiš.
V případě, že hmyz nijak neohrožuje lidské zdraví, jsou lidi odkázání na správce prostoru, kde se hnízdo nebo roj nachází, na obecní úřad nebo specializovanou firmu. „Před voláním je důležité objektivně zvážit, zda jde skutečně o akutní hrozbu. Při zásahu hasičů totiž téměř vždy dojde k samotné likvidaci hnízd a k zahubení hmyzu běžně dostupnými prostředky,” dodala mluvčí. Právě z toho důvodu je podle ní nutné vždy zvážit, zda je opravdu nutný zásah hasičů a zda nejde situaci řešit méně invazivní cestou.
V roce 2014 zasahovali hasiči například u události, kdy roj včel obsypal zaparkované vozidlo. „Dalším náročnějším zásahem byla likvidace hnízda asijských sršňů v Plzni v roce 2023. Hnízdo se nacházelo ve výšce zhruba 15 metrů a zásah vyžadoval použití výsuvného žebříku i speciálních ochranných prostředků,” uvedla Pipiš.
Nejvíce případů tohoto typu řešili v loňském roce hasiči v Plzeňském kraji a na Vysočině. Nejméně jich pak bylo v Libereckém kraji.
„Hasiči tímto apelují na občany, aby v obdobných situacích jednali s rozvahou a v případě potřeby se nejprve obrátili na odborníky nebo konzultovali situaci s operátorem tísňové linky. Cílem je minimalizovat zbytečné zásahy a soustředit kapacity na případy, kde je ohrožení skutečně vážné,” uzavřela tisková mluvčí hasičů.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám