FOTOGALERIE: Tanky i plamenomety. Do ulic Prahy se v rekonstrukci vrátily boje z konce války

Členové historických klubů u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války připravili rekonstrukci bojů z Pražského povstání v Nuslích. Na čtyři stovky účastníků v dobových uniformách i v civilním oblečení přihlížejícím připomněly nejdůležitější události povstání. Na místě měli i historickou vojenskou i civilní techniku.

„Za místo konání historické bojové ukázky jsme zvolili křižovatku ulic Táborská a Petra Rezka. Zde se u restaurace Na Paloučku nacházela v roce 1945 poslední barikáda, na které byl zastaven postup německých jednotek do centra Prahy,“ uvedl v tiskové zprávě starosta Ondřej Kubín (ODS). „Jedná se tedy o historicky věrnou lokaci, která i jako jedna z mála prostorově vyhovuje nárokům na takovou akci," dodal.

Čtyřka akci 8. května uspořádala ve spolupráci s s Vojenským historickým ústavem a Klubem vojenské historie Gardekorps – Praha. Scénu zasadili do ulici, kde se odehrály nejtvrdší střety obránců Prahy s jednotkami wehrmachtu a SS. Zinscenovám byl boj o barikádu.

„Když mne před několika měsíci oslovil starosta Ondřej Kubín se záměrem uspořádat k 80. výročí konce války rekonstrukci a ukázku boje Pražanů na barikádě z května 1945, neváhala jsem s podporou této akce a s udělením záštity ani minutu. Jsem ráda, že se tato akce dnes odehrála, a to i s přispěním ministerstva obrany a VHÚ Praha," sdělila na síti X ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která rekonstrukci také sledovala. 

Přítomen byl i primátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Na Táborské, na náměstí Generála Kutlvašra i v dalších ulicích znovu zazněly výstřely, při pietní rekonstrukci bojů, které připomínají odvahu a sounáležitost obyvatel Prahy v květnu 1945. Bylo to silné. Jako vrátit se zpět do doby, kdy lidé s holýma rukama čelili okupantům, aby ubránili svou svobodu. Děkuji všem, kdo pomáhají udržovat paměť národa živou," uvedl na síti X Svoboda

Techniku na místo dovezli už ve středu 7. května, dnes ráno instalovali dobové vývěsní štíty a upravovali ulice.

Před rekonstrukcí bojů byl k vidění i vojenský tábor včetně polního lazaretu a vojenské výstroje a výzbroje. Vystavena byla i vojenská technika ze sbírek Vojenského historického ústavu a soukromých sběratelů

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, válka, Praha, technika, rekonstrukce

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.