Je správné, že se stavíme za práva napadené Ukrajiny, řekl prezident při pietním aktu na Vítkově

, aktualizováno před 2 hodinami

Autoři , | Foto Ministerstvo obrany, Twitter Miloše Vystrčila, Petra Fialy, Zdeňka Hřiba

Prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS) a další politici si na Vítkově společně s představiteli armády připomněli 80. výročí konce druhé světové války. Slavnostní nástup zahájila česká hymna, následně politici na dvoře národního památníku položili věnce připomínající válečné padlé. Prezident pak při ceremoniálu vystoupil s projevem, zdůraznil důležitost toho, být v rámci historie objektivní.

Kromě prezidenta a premiéra se vzpomínkového ceremoniálu účastní předsedové obou komor Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Historické události si přišly připomenout také desítky lidí, podle zpravodaje ČTK na místě jeden z diváků ještě před zahájením ceremoniálu zkolaboval.

„Je dobré být v rámci historie objektivní a nenechat se unášet ani emocemi, ani mýty. Zcela jistě si zaslouží nás respekt a úctu všichni padlí bez ohledu na to, jestli působili na východní frontě, na západní frontě nebo na domácím odboji, protože se zasloužili o to, aby zrůdný režim nacistického Německa a fašistické Itálie byl v Evropě poražen,“ řekl v projevu prezident Petr Pavel„Na druhou stranu je dobré vědět, že to nebylo osvobození úplné a že po dlouhá desetiletí jsme čelili útlaku úplně jiného druhu," dodal.

„Je dobré si připomenout, že historie má tendenci se v různých obměnách opakovat a že lidstvo prokazuje jen malou míru poučit se z chyb minulosti,“ řekl. Některé elementy, které vedly ke vzniku druhé světové války můžeme podle Pavla pozorovat ve světě i dnes a proto je dobré si historii připomínat.

„Vidíme, že nedaleko nás znovu probíhá agresivní válka proti suverénní zemi ve jménu ideálů, které jsou srozumitelné jen agresorovi. Myslím si, že je naprosto správné, že se dnes stavíme za práva napadené Ukrajiny, protože jsme to stejné očekávali v roce 38 a pak v roce 39,“ konstatoval prezident.

Podporu Ukrajině dal do souvislosti s koncem druhé světové války i předseda Senátu Miloš Vytrčil (ODS). „Diktátorovi se nesmí ustupovat. Pokud se diktátorovi ustoupí, tak to nikdy v historii nedopadlo dobře, a to bychom si zvláště v dnešní době měli uvědomit," řekl novinářům.

Podobně se vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS). „Jsme svědky toho, jak se agresivní ruský režim snaží dobýt, získat a podrobit si jinou zemi. Když myslíme na to, co se stalo před 80 lety, tak z toho pro nás plyne jednoznačné poučení. Nesmíme agresivnímu ruskému režimu dovolit, aby uspěl, musíme udělat vše proto, abychom Ukrajině pomohli, protože tím chráníme i svoje bezpečí," řekl.

Po prezidentově projevu proběhl ceremoniál propůjčení vlajky, poté nad Vítkovem proletěly vojenské vrtulníky a stíhačky.

Slavnostní shromáždění na Vítkově je hlavní oficiální vzpomínkovou akcí k 80. výročí konce války. Kromě toho organizace Paměť národa pořádá vzpomínky na více než stovce míst republiky, politici a zástupci lidskoprávních organizací se v centru Prahy zúčastní happeningu Nezapomeňme 80, demonstrace pořádají i opoziční strany či neparlamentní protivládní uskupení.

Osmdesáté výročí konce druhé světové války dnes připomene řada akcí. Organizace Paměť národa pořádá vzpomínky na více než stovce míst České republiky, politici a zástupci lidskoprávních organizací se v centru Prahy zúčastní happeningu Nezapomeňme 80. Společnou demonstraci svolaly opoziční SPD, Svobodní, PRO a Trikolora, k protestu se chystá také protivládní uskupení Česká republika na 1. místě.

Strakova akademie, sídlo vlády na pražském nábřeží Edvarda Beneše, si výročí připomene dnes večer. Od 20:00 do 22:00 bude její fasáda nasvícená v barvách trikolory. „Vzpomínka na konec války je pro nás závazkem chránit svobodu, která byla vybojována za vysokou cenu. Je to varování, že musíme být stále ve střehu před útoky na svobodnou společnost. Jsem ráda, že úřad vlády je institucí, která systematicky rozvíjí témata ochrany lidských práv a paměťové kultury," uvedla vedoucí úřadu vlády Jana Kotalíková.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, armáda, pietní, 1945, Vítkov, prezident, premiér

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.