Politici i zástupci armády a policie si u Rozhlasu připomněli začátek Pražského povstání

Autoři | Foto Twitter Miloše Vystrčila, Poslanecké sněmovny a Ministerstva obrany, Praha 2, Policie ČR

Zástupci vlády, Parlamentu, hlavního města, policie a armády připomněli u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě začátek Pražského povstání proti nacistickým okupantům v květnu 1945. Položením věnců uctili památku padlých. Jedinou cestou k uchování svobody a demokracie je jejich společná obrana, řekl v proslovu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Povstání pomohlo českému národu vrátit si sebeúctu a získat respekt v očích spojenců, uvedla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Povstání vypuklo před 80 lety ráno 5. května.

Podle Vystrčila by dnešní setkání mělo vést k zamyšlení, jestli lidé své zkušenosti dokážou promítnout ve správné kroky v současnosti, aby měli dobrou budoucnost. Vlastenectví je nejen láska k národu a ochota bojovat za svou zem, ale také nesobectví, tolerance a úcta k menšinám, které v Česku žijí, k vlastenectví nepatří nenávist a zášť, řekl. „Proto prosím nebuďme sobci, buďme vlastenci," vyzval.

V boji za svobodu je třeba být jednotní, uvedl Vystrčil. Připomněl, že proti nacistům a za svobodu v roce 1945 společně s Čechy bojovali nejen Rusové a Američané, ale také Ukrajinci, Kazaši, Gruzínci, Rumuni nebo Belgičané. „Jediná možnost jak uchovat svobodu a demokracii je, že svobodný svět se spojí a bude svobodu a demokracii bránit společně," řekl. Také dnes je podle něj nebezpečí jedno a společné. „Pokud chceme obstát, tak bychom měli jít ve stopách těch, které si tady dnes připomínáme," dodal.

Pekarová Adamová řekla, že Pražské povstání bylo završením odbojové činnosti v Protektorátu Čechy a Morava. Účastníci povstání podle ní bojovali za kolektivní duši národa, která utrpěla šrámy za nacistické okupace. „Pomohlo nám vrátit sebeúctu v našich vlastních očích i respekt a uznání v očích západních spojenců," řekla o povstání. Povstalci podle ní bojovali za stejné hodnoty, za které dnes a denně bojují ukrajinští vojáci proti ruské okupační armádě.

Boj za svobodu a lidskou důstojnost nezná hranice času a státu, uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který na pietním aktu zastupoval vládu. „Pokud někdo někde na zemi bojuje za svobodu a právo na sebeurčení vlastního národa, je to i náš osobní boj a máme se ho zastat, ať už je to kdekoli, na Ukrajině nebo v jakémkoli jiném podobném konfliktu," řekl. Setkání zakončila čestná salva a státní hymna.

Role policistů a četníků byla zásadní po celou dobu protinacistického odboje. Téměř 700 z nich za tuto činnost zaplatilo životem," uvedl policejní prezident Martin Vondrášek. Klíčovou roli podle něj sehráli také při bojích o Český rozhlas, kde se ve spolupráci se zaměstnanci připravovali na ozbrojený střet, zajišťovali zbraně, plánovali postup a vytvářeli úderné skupiny.

„Do pražského povstání se zapojilo přes 4300 policistů a stovky četníků, 60 z nich padlo. Jsem hrdý na to, že naši předchůdci nebyli kolaboranti, ale lidé, kteří bojovali a umírali za svobodu české země," dodal Vondrášek.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) připomněl, že den, který si společnost připomíná, je podle něj mozaikou lidské statečnosti, odvahy a schopnosti postavit se totalitě, a to i za cenu zranění nebo smrti. Podle něj nestačí jen chválit minulost, ale je třeba žít stejně hrdinně i dnes.

Český rozhlas Radiožurnál dnes první hodiny Pražského povstání připomněl také zpravodajskou historickou rekonstrukcí, která od rána předcházela pietnímu aktu. Její název Voláme všechny Čechy! odkazoval k výzvě, kterou rozhlas ve vysílání 5. května 1945 svolával lidi na pomoc do bojů o budovu na Vinohradské třídě.

Při Pražském povstání zahynulo podle různých údajů zhruba 3000 lidí. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránili mnohonásobně většímu krveprolití a vyvolali rychlejší příchod Rudé armády. Dnem nejtěžších bojů byl 7. květen, kdy v kritických chvílích přišla Praze nečekaná pomoc od Ruské osvobozenecké armády generála Andreje Vlasova, složené z bývalých rudoarmějců, kteří v německém zajetí vstoupili do nacistických služeb. Velitele povstání generála Karla Kutlvašra po komunistickém puči odsoudili na doživotí, perzekvováni byli také další představitelé povstalců.

Výročí Květnového povstání českého lidu je v českém kalendáři významným dnem. Ve čtvrtek si Česká republika společně s většinou evropských států připomene jako státní svátek den, kdy nacistické Německo 8. května 1945 podepsalo kapitulaci.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, pietní, 1945, Praha, rozhlas, výročí

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.