Dělníci odvezli první žluté armádní ježky, zábrany, které byly instalovány před vstupy do Pražského hradu. Nejdřív pracují v ulici U Prašného mostu, pak se přesunou do ulice Na Opyši. Vymění je zas vysouvací sloupky. K tomu Správa Pražského hradu plánuje i novou podobu kontrolních stanovišť, vybere je v architektonické soutěži.
„Dnes jsme měli na Pražském hradě velkou slávu, začali jsme postupně odstraňovat zrezivělé armádní ježky na přístupových cestách a v příštích měsících je postupně nahradíme výrazně pohlednějšími, výsuvnými bezpečnostními sloupky,“ informoval na Facebooku Pavel Vyhnánek, ředitel Správy Pražského hradu ve čtvrtek.
Práce prováděli u Prašné brány, až tam sloupky namontují, budou pokračovat v ulici Na Opyši. Tam počítají i s archeologickým průzkumem.
„Zároveň probíhá architektonicko-designérská soutěž na novou podobu kontrolních stanovišť. Stávající provizorní dřevěné přístřešky se stavěly narychlo v roce 2016, nejsou funkční a rychle degradují. Denně jimi prochází desítky tisíc turistů, ale i státní návštěvy a jejich vzhled by měl odpovídat významu památky zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO,“ sdělili zástupci Pražského hradu na Facebooku.
Jak uvedl Vyhnánek, je to první architektonická soutěž na Hradě po třiceti letech. Ve spolupraci s Institutem plánování a rozvoje ji vyhlásili v lednu, první kolo již skončili a druhé proběhne v květnu.
„Nové konstrukce by měly být subtilní, estetické, mobilní a přívětivější nejen pro příslušníky policie, kteří na místě tráví dlouhé hodiny, ale hlavně pro návštěvníky,“ uvedl v lednu v tiskové zprávě Vyhnánek.
V porotě zasedají například designér Jerry Koza, architektka Markéta Zdebská, designér Jiří Pelcl nebo specialista na konstrukce Jiří Kolísko z Českého vysokého učení technického.
Příští rok vyhlásí další dvě architektonické soutěže, na plánovanou obnovu historických Chotkových sadů a nové vnější osvětlení Hradu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám