V pražské zoo se poprvé narodila selátka štětkounů, lidé už je mohou vidět

Autoři | Foto Zoo Praha/Miroslav Bobek

V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit v tomto týdnu narozená mláďata štětkounů afrických. Tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja, narodila se v noci na středu. Mláďata jsou aktivní a pravidelně sají mateřské mléko. Štětkouni afričtí se v Zoo Praha narodili vůbec poprvé.

Mláďata se narodila podle kurátora Jana Mengra ve středu 23. dubna krátce po půlnoci, matkou je osmiletá samice Jasna a otcem tříletý samec Štěpán. „Porod proběhl hladce a už na nočním záznamu z kamer jsme spatřili sání mateřského mléka," sdělil Mengr. Březost samice se podle Mengra projevila tím, že pravidelné vážení zjistilo její kontinuální přibývání na váze.

Matka se o svá narozená mláďata podle zástupců zoo vzorně stará. Prasátka začala krátce po narození rýt v substrátu a jsou velmi aktivní. „Přesto je třeba pamatovat na to, že kritické období ještě prasátka nepřekonala," uvedl mluvčí zoo Filip Mašek.

Ačkoliv je přirozené, že samice štětkounů před porodem odhánějí samce a jsou vůči nim až agresivní, zde tato situace podle Maška nenastala. „Jasna naopak tříletého Štěpána zatím toleruje a zůstává klidná i v jeho přítomnosti. Návštěvníci proto spatří v expozici celou štětkouní rodinu," uvedl. Pohlaví trojice mláďat zatím není známé. Expozici spolu se štětkouny běžně sdílí tlupa kočkodanů Brazzových, ti budou podle mluvčího dočasně obývat pouze venkovní výběh.

Štětkouny africké měla Zoo Praha v letech 2001 až 2016 v pavilonu Africký dům, tehdy ale pouze samce. Chov byl obnoven v pavilonu Rezervace Dja v roce 2022, samici získala pražská zoo loni v létě.

Štětkouni afričtí v přírodě žijí v západní a střední Africe od Senegalu po Ugandu na východě a Angolu na jihu. Tito pestře zbarvení sudokopytníci obývají zejména listnaté a smíšené lesy do výšky 4000 metrů nad mořem. Jméno dostali podle protáhlých ušních boltců zakončených štětkou delších chlupů.

Přestože je tento druh považován za poměrně hojný, patří mezi oblíbené cíle lovců, kterým jde o maso divoké zvěře. V některých zemích štětkouny pronásledují také zemědělci, protože jim poškozují úrodu. Štětkouny ohrožuje i úbytek přirozeného životního prostředí v důsledku těžby dřeva a rozšiřování lidského osídlení.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky příroda, správa, zvířata, zoo, Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.