Zhruba třicet lidí dnes na Malostranském náměstí v Praze požadovalo omezení krátkodobých ubytování nabízených přes on-line platformy Airbnb či Booking. Krátkodobá ubytování podle nich zvyšují ceny pronájmů v centru města a také vytlačují místní obyvatele, kterým vadí častý hluk a nepořádek. Poslanci mají v úterý na programu druhé čtení novely zákona o podnikání v cestovním ruchu. Z novely má vypadnout část, podle které by obce dostaly pravomoc krátkodobá ubytování v bytech omezovat. Dnešní protest svolala členka zastupitelstva městské části Praha 1 Adél Kučera (Zelení).
Poslanci mají v úterý na programu druhé čtení novely zákona o podnikání v cestovním ruchu. Z novely má vypadnout část, podle které by obce dostaly pravomoc krátkodobá ubytování v bytech omezovat. Dnešní protest svolala členka zastupitelstva městské části Praha 1 Adél Kučera (Zelení).
Obce a města v Česku by podle původního návrhu mohly určit maximální počet dní v roce a také období, kdy by bylo, či nebylo možné v bytech, které se nachází v bytových domech, nabízet krátkodobá ubytování přes on-line platformy. Dále by dostaly možnost určit maximální počet metrů čtverečních na jednu ubytovanou osobu. Protestující dnes po poslancích požadovali, aby novelu zákona bez možnosti takto omezit krátkodobá ubytování nepřijímali, případně aby se krátkodobá ubytování nabízela jen v bytech s odpovídající kolaudaci či aby obce mohly ubytování efektivně omezit vyhláškou.
Právě v centru Prahy je problém s krátkodobými ubytováními podle zastupitelky největší, nabízí se tam minimálně ve čtvrtině bytů. „Znám osobně několik lidí, kteří setrvalý hluk a nepořádek v domě způsobovaný turisty v Airbnb nevydrželi a odstěhovali se z centra," uvedla Kučera. „Bez právního nástroje jak efektivně a plošně omezit Airbnb tam, kde je to žádoucí, jsou města bezmocná a bydlení v centrech měst bude nadále upadat," doplnila.
Krátkodobá ubytování do bytů podle starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské (TOP 09) nepatří. „V bytech se má bydlet," uvedla dnes. Stavební zákon podle ní zakazuje poskytovat prostor k jiným účelům, než stanovuje kolaudace. Opatření se ale nedaří efektivně vymáhat, řekla.
Správní výbor doporučil z novely zákona možnost omezovat krátkodobá ubytování v bytech vyškrtnout. K této části novely měly výhrady někteří poslanci, Česká asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí nebo Airbnb. Poslanec Roman Bělor (STAN) dnes uvedl, že s vyškrtnutím části novely nesouhlasí, za krok dobrým směrem nicméně považuje zavedení registru eTurista, který podle něj přinese informace o tom, kolik bytů se přes on-line platformy skutečně nabízí.
V systému eTurista se podle novely budou muset registrovat všichni poskytovatelé ubytování. Ministerstvo pro místní rozvoj dříve sdělilo, že v Česku není nahlášeno 40 až 70 procent poskytovatelů krátkodobého ubytování, kvůli čemuž obce na poplatku z pobytu tratí. Analýza platformy DIH Tourism a státní agentury CzechTourism vypočetla, že v roce 2023 mohlo jít o téměř miliardu korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám