Dnes je to 56 let, co se na Václavském náměstí upálil Jan Zajíc. Pražští politici k jeho památníku přinesli květiny

Autoři | Foto Pamětní místa na komunistický režim

Představitelé Prahy 1 dnes uctili památku studenta Jana Zajíce, který se před 56 lety upálil na Václavském náměstí na protest proti prohlubující se rezignaci společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) při komorním pietním aktu řekla, že snad už nikdy nenastane taková situace, aby osobní statečnost musela být dovedena do tak strašných důsledků jako u Jana Zajíce. Politici položili květiny k pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce před Národním muzeem. Budova, kde se Zajíc zapálil, nyní prochází rekonstrukcí a pamětní deska z ní je uložená v depozitáři Muzea XX. století.

„Historické paralely jsou vždy trošku nepřesné a velmi často zavádějící, ale jsme svědky toho, že se svět posouvá směrem k méně demokratickému vnímání. Je třeba si uvědomovat, že svoboda a demokracie není věcí nějakých organizací, které fungují bez zásahu lidské ruky, ale že to je na každém z nás, jak vyžaduje svobodu a demokracii u sebe a svého okolí," řekla Radoměřská.

Zajícův vzkaz veřejnosti je podle zastupitele Giancarla Lambertiho (TOP 09) aktuální také v dnešní době. „Vidíme v Evropě i u nás, že se extremisté a populisté postupně dostávají k moci. Je velmi jednoduché převléknout kabát, vzít jiné logo a použít jiné heslo, ale metody zůstávají stále stejné. Je to připomínka hlavně toho, že svoboda není automatická a je třeba za ni stále bojovat nejen v soukromém životě, ale i ve volbách a v debatách," uvedl Lamberti.

Zajíc studoval průmyslovou školu v Šumperku. Svým činem následoval studenta pražské filozofické fakulty Jana Palacha, který se zapálil na Václavském náměstí v lednu 1969. Pro své obětování si Zajíc zvolil symbolicky výročí komunistického převratu v roce 1948. V průchodu domu číslo 39 se polil hořlavinou a zapálil. Chtěl vyběhnout na Václavské náměstí, to se mu ale nepodařilo a zemřel uvnitř domu.

V dopise na rozloučenou osmnáctiletý student své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Palachova oběť společnost dlouhodoběji nezměnila a její stav označil za „pomalé umírání národní svobody". „Rozhodl jsem se, že vyburcuji vaše svědomí," napsal Zajíc, který se označil za Pochodeň číslo 2.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, správa, pietní, Zajíc, Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.