Tisíce lidí si v centru Prahy připomněli třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Nevládní organizace svolaly na nedělní třetí hodinu odpolední do centra Prahy shromáždění. Podle prezidenta Pavla je naprosto jednoznačné, kdo je agresorem. Hlavním cílem akce bylo především připomenout lidem, aby vytrvali v podpoře napadené zemi a byli nadále ochotni pomáhat.
Od třetí hodiny odpolední se na Staroměstském náměstí konalo shromáždění Společně za Ukrajinu. Akci organizovaly organizace Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii, Díky, že můžem a Evropský kongres Ukrajinců.
Lidé si na akci přinesli vlajky Ukrajiny či Evropské unie. Někteří přišli s umělými slunečnicemi a žlutomodrými balonky, někteří mají transparenty odsuzující ruského prezidenta Vladimíra Putina nebo požadujícími zvýšení výdajů na obranu. Na podporu Ukrajiny zazvonily zvony chrámu Matky Boží před Týnem.
Na pódiu vystoupilo několik významných hostů, včetně prezidenta Petra Pavla. Podle něj nelze dopustit kompromitaci mezinárodního práva a dát agresorovi odměnu za jeho agresi. Ukrajina chtěla být podle hlavy státu po konci studené války suverénní zemí, ale Rusko porušilo veškeré dohody, anektovalo Krym a nakonec Ukrajinu napadlo. Je jednoznačné, kdo je agresorem, dodal. Česko musí podle něj trvat na tom, aby Ukrajina i Evropa byly u mírových jednání.
Shromáždění Společně za Ukrajinu zahájil prezident @prezidentpavel. ????
— Člověk v tísni (@CLOVEKVTISNI) February 23, 2025
????️ „Pokud nechceme, aby ve světě znovu zvítězilo právo silnějšího, pokud mají platit pravidla nastavená po druhé světové válce, pokud mají platit mezinárodní zákony, pravidla, Charta OSN, tak musíme Ukrajině… pic.twitter.com/QW2uR3H90a
Kromě prezidenta k lidem promluvil také velvyslanec Ukrajiny v České republice Vasyl Zvaryč, šéfové nevládních organizací či další významné osobnosti. Na závěr akce se Staroměstským náměstím rozezněla česká a ukrajinská hymna v podání dětského sboru. Na shromáždění po konci navázal průvod, který měl dojít k pomníku významného ukrajinského básníka Tarase Ševčenka na Náměstí Kinských.
Amnesty International a Memorial Ukrajina připravily na dnešek na náměstí také výstavu Můžete to zastavit? Podobou kalendáře tu ukrajinští umělci a umělkyně ztvárnili tragické příběhy dětí, které válka zasáhla tím nejstrašnějším způsobem.
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022. Podle statistiky resortu vnitra mělo před týdnem k nedělní půlnoci v Česku dočasnou ochranu 397 400 lidí z Ukrajiny. Z nich bylo 96 800 dětí a 17 700 lidí nad 65 let. Na podporu Ukrajiny se k třetímu výročí invaze, které připadá na pondělí 24. února, konají a budou konat akce v celé České republice.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám