Sněmovní vyšetřovací komise neshledala v postupu složek integrovaného záchranného systému při předloňské střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pochybení, která by ovlivnila skutkový děj vyšetřované události. Uvedla to v závěrečné zprávě, kterou dnes zveřejnila na webu. Shledala však nedostatky v oblasti operačního a taktického řízení předtím, než pachatel začal 21. prosince 2023 v budově fakulty na náměstí Jana Palacha v Praze střílet. Policii a vládě navrhla opatření do budoucna.
Na plénu zprávu obecně uvedl předseda komise Pavel Kašník (ODS). Poslancům například řekl, že komise vyslechla 29 svědků, listinné důkazy zahrnovaly na 800 stran. Celkem jednala 69 hodin, protokoly o výsleších představují celkem 385 stran. Po dvou hodinách debat Sněmovna projednávání zprávy přerušila. Kdy se k němu vrátí, nestanovila. Podle Kašníka by to mohlo být za týden.
Zpráva shrnuje jak postup komise, tak důkazy, které při jednáních provedla. Popisuje i postup policistů před zásahem a během něj, komunikaci mezi operačními středisky, samotný průběh střelby a následnou reakci zdravotnické záchranné služby a hasičů. Výtky ke zprávě komise vznášeli poslanci opozičního hnutí ANO, kteří předložili oponentní dokument. Komise podle Kašníka zprávu schválila hlasy sedmi z deseti členů, dva byli proti a jeden se hlasování zdržel. Zástupce pozůstalých seznámili členové komise s výsledky vyšetřování hodinu před zahájením sněmovního projednávání dokumentu, uvedl. O schůzku podle Kašníka požádalo 12 lidí.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se před poslanci ohradil vůči vyjádření Heleny Válkové (ANO), podle níž udělal chybu, které teď patrně lituje, že hned po události řekl, že zásah byl v pořádku. Ministr citoval své tehdejší přesné vyjádření, které podle něho znělo: „Chtěl bych ocenit obrovskou profesionalitu policie i dalších složek IZS při zásahu". "Z toho nevyplývá, že jsem dopředu deklaroval, že nemohlo dojít k nějakým pochybením nebo nedostatkům," zdůraznil. Trvá na tom, že policie profesionální zásah předvedla.
Ministr také uvedl, že jeho úřad už řadu opatření provedl. Patří k nim zpřísnění zbraňové legislativy, zvýšení bezpečnosti veřejných institucí, posílení prevence a zlepšení policejních postupů. „Řada z doporučení už byla aplikována," řekl.
Podrobněji hovořil o obsahu zprávy komise její člen Karel Haas (ODS), který zdůraznil, že poslanci v komisi se snažili nehledět na tehdejší události zpětným pohledem. Reagoval mimo jiné na některé pochybnosti, které se dříve k postupu policie objevily. Haas uvedl, že policie neměla před střelbou na fakultě informace o takovém předchozím chování pachatele, z něhož by vyplývalo, že by mohl být nebezpečný pro své okolí. „Nebyla rozpoznatelná nebezpečnost pachatele v tom okamžiku," řekl.
Do hlavní budovy fakulty na Palachově náměstí přišel pachatel podle dřívějších informací pražské policie minutu předtím, co tam dorazily dvě trojčlenné hlídky. Měly podle policie provést prvotní prověření, zda je pozdější střelec student a zda ho tam někdo neviděl, prošly první patro. Haas poslancům řekl, že záznamy z kamerového systému fakulty nebyly jednoduše zpětně přehratelné, bylo to podle něj možné pouze v nezrychleném režimu.
Komise se také zabývala možností nasazení vrtulníků nebo dronu při střelbě. Podle Haase ověřila, že vítr v tu dobu překračoval meteorologické podmínky pro vzlet. Poslanec také řekl, že vymezení prvního bezpečného shromaždiště až za budovou Rudolfina souviselo s tím, že prostor před fakultou byl v otevřeném perimetru střelby pachatele z ochozu budovy.
Při střelbě na fakultě přišlo o život 14 studentů a pedagogů. Krátce po útoku pachatel, který podle policie o pár dní dříve zavraždil muže a dvouměsíční dítě v Klánovickém lese na okraji Prahy a v den střelby také svého otce ve středočeské Hostouni, spáchal sebevraždu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.