Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy zaznamenala v roce 2024 rekordní počet pacientů – celkem 6 790 živočichů z 143 druhů, což je o více než tisíc více než v roce 2023. Největší nárůst počtu pacientů byl způsoben mimořádně teplým počasím a zářijovými povodněmi, které vážně zasáhly přírodu a přivedly do stanice velké množství zraněných a vyčerpaných živočichů.
Rok 2024 byl pro přírodu dlouho příznivý, což vedlo k vyššímu počtu mláďat. Nicméně zářijové prudké deště a ochlazení způsobily vážné problémy pro mnoho živočichů. „V září jsme přijali extrémní množství jiřiček a ježčat vyplavených ze svých hnízd,“ uvedli zástupci stanice. Během 4 dnů přijali pracovníci stanice až 160 vyčerpaných jiřiček, které kvůli deštivému počasí nemohly najít potravu. Podobné problémy měly i ježci, jejichž hnízda byla promáčena.
„Nejčastěji se k nám v roce 2024 dostávali živočichové, kteří utrpěli nějaké zranění – obvykle při střetech s dopravními prostředky, při pokousání jiným živočichem nebo při nárazech do překážek, jako jsou trolejová vedení nebo skleněné plochy," píše záchranná stanice v tiskové zprávě. K nejdramatičtějším případům patřila i srna, která se zasekla v plotě, a husa běločelá, která se zranila při nárazu do překážky. Mezi dalšími pacienty byly například kachny divoké, rorýsi, straky nebo netopýři.
Záchranná stanice v uplynulém roce také pečovala o několik druhů zvláště chráněných živočichů, včetně chřástala vodního, křečka polního a sýce rousného. Ptačí pacienti tvořili tři čtvrtiny přijatých živočichů, zatímco savci tvořili zbytek, přičemž nejvíce se jich dostalo ve formě ježků a veverek.
Financování provozu je dle stanice, která spadá pod organizaci Lesy hl. m. Prahy, velmi náročné.. Stanice proto nabízí možnost finanční podpory formou sponzorství, adopce trvale handicapovaných zvířat nebo materiálních darů. Pokud chcete podpořit činnost záchranné stanice, můžete tak učinit prostřednictvím transparentního účtu nebo dalších možností uvedených na jejich webových stránkách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.