Počasí dnes11 °C, zítra15 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Půjdeme do hospody a celou noc budeme pít a jíst. Podívejte se, jak tráví karanténu cizinci v Česku

Informace o nových opatřeních získávají na facebooku a s rodinou se neuvidí nejspíš ještě několik měsíců. V Čechách se však i díky včasným vládním opatřením cítí tak bezpečně, jak jen během pandemie mohou. Jak vnímají situaci ohledně koronaviru v rozhovoru popsali tři cizinci, kteří dlouhodobě žijí v Česku.

„Čekáme až zprávy vyjdou anglicky“

Oficiální stránky českých úřadů, které poskytují i informace v angličtině, ani jeden z cizinců nesleduje. „Ke zprávám se lze rychleji dostat jinde," říká analytik Lewis, který pochází ze severní Anglie.

„Čekáme, až zprávy vyjdou anglicky. Sociální sítě jsou vždycky rychlejší, na oficiální překlad nemá smysl čekat," dodává. Informace o nových opatřeních v Česku stejně jako jeho přátelé získává i z několika málo českých zpravodajských webů, které píší zprávy v angličtině.

Francouzce Johanne informace o nových opatřeních posílá francouzská ambasáda v e-mailu, instituce novinky sdílí i na sociálních sítích.

Policisté kontrolují, kam máte namířeno. Čech žijící ve Vídni popisuje situaci ve městě

Rakousko k dnešnímu dni hlásí 4782 případů nákazy novým koronavirem, 25 úmrtí a 9 uzdravených. Vyzpovídali jsme dalšího Čecha, který zůstal v době karantény za hranicemi České republiky. Marek bydlí a pracuje ve Vídni a popisuje situaci ve městě.

„Česko udělalo dobře, že pohyb omezilo tak brzo"

Tehdy nový typ koronaviru lékaři poprvé zaznamenali na konci loňského roku v Číně. Odtamtud se postupně rozšířil do celého světa. Během března naplno propukl i v Evropě; Česko první tři případy zaznamenalo na začátku měsíce a po dvou týdnech omezilo volný pohyb v zemi. Oproti tomu Británie podobná opatření přijala toto pondělí, o prvních nakažených tamní vláda informovala na konci ledna. V zemi je nyní přes 8200 nakažených.

„V Itálii a v Číně bylo vidět, jak rychle se to rozšíří," říká Liam ze britského Blackpoolu. Jeho domovina měla podle něj přijmout opatření mnohem dříve. „Česko udělalo dobře, že pohyb omezilo tak brzo," dodává devětadvacetiletý manažer, který v Čechách žije přes dva a půl roku.

Bitky o toaletní papír a zavřené pláže. Češka žijící v Sydney popisuje aktuální situaci ve městě

V České republice byla dnes pokořena hranice tisícovky lidí nakažených novým typem koronaviru. Co se týká čísel, je na tom velmi podobně například Kanada, kde je nakažených asi 1300 a Austrálie, která k dnešnímu dni hlásí 1286 případů nákazy, 7...

„Hospoda. To je ta první věc, co udělám"

Kritická je situace ve Francii, kde je podle středeční bilance přes 25 tisíc nakažených. K omezení pohybu Elysejský palác vyzval 16. března. „Moje babička žije v Orléans, klidně bych za ní šla pěšky - kdybych si byla jistá, že pro ní nebudu rizikem," říká Johanne, která má rodinu kromě Francie i ve Španělsku, Švýcarsku či Vietnamu.

Právě nemožnost navštívit rodinu a přátele je teď pro tři cizince nejhorším důsledkem pandemie. „Jde o tu jistotu, že kdyby bylo třeba, můžete za nimi kdykoliv odjet," říká Lewis. S tím souhlasí i Johanne a Liam. Oba svou rodinu plánovali vidět během března a dubna, kvůli pandemii ale setkání museli zrušit.

Kromě shledání s blízkými se s koncem pandemie, který je zatím v nedohlednu, těší i na drobné radosti života. „Půjdeme do restaurace a celou noc budeme pít a jíst," odpovídá Johanne s úsměvem na otázku, co udělá jako první, až celostátní karanténa v Česku skončí. S tím souhlasí i Liam. „Hospoda. To je ta první věc, co udělám."

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky koronavirus, omezení, cizinci, rozhovor, Praha, Česko, hospoda, pandemie, rodina, Facebook, Francie, Čína, Anglie, Itálie, Evropa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Půjdeme do hospody a celou noc budeme pít a jíst. Podívejte se, jak tráví karanténu cizinci v Česku  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.