O tom, jak správně zacházet s kapry, bude obyvatele hlavního města až do 23. prosince informovat nová kampaň vedení Prahy. Dozví se o největších nešvarech při nakládání s rybami jako je držení kapra doma ve vaně, domácí zabíjení a vypouštění ryby do řek.
„Naším cílem je upozornit na to, že některé formy nakládání s kapry jsou pro tato zvířata velmi drastická, bolestivá a jsou na hraně týrání. Je to téma, které se prezentuje delší dobu, podpořily to i některé obchodní řetězce,“ sdělil na tiskové konferenci náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).
Cílem podle Pospíšila není zakazovat v ulicí Prahy kádě s kapry, žádá ale odborné usmrcení.
Obyvatele Prahy v kampani upozorňují na tři nejzávažnější problémy při zacházení s kapry. Jedním z nich je držení živých kaprů ve vaně, další domácí neodborné zabíjení a vypouštění kaprů do řek.
Při transportu v tašce se totiž ryby dusí. „Ve vaně dochází k teplotnímu šoku, protože voda není nikdy stejně teplá jako ta v kádích. Je plná chloru, což je pro ryby toxická záležitost. Špatně dýchají, objevují se nekrózy, plavání na boku. Je to pro rybu extrémní stres,“ popsal Ondřej Slavík, odborník na chování ryb a jeho změny pod vlivem civilizace z České zemědělské univerzity. Jeho studii si můžete přečíst zde.
Vědci jsou schopni měřit stres z obsahu hormonu kortizolu nebo laktátu glukózy.
Trápením je pro ryby i zdánlivé zachránění návratem do řeky. „Pro kapra je to často úplně nové prostředí, řeka proudí, má jinou strukturu než rybník, kapr neví, kam se skrýt. Stává se snadnou kořistí a jeho šance na přežití je minimální,“ dodal Slavík. Konstatoval také, že v jiných městech živé ryby v ulicích neprodávají.
Kampaň startuje dnes a lidé ji uvidí až do 23. prosince. Město k tomu využije obrazovky městského mobiliáře, obrazovky v některých zdravotnických zařízení, rámečky v metru a obrazovky ve stanici Národní třída. Fungují i webové stránky.
V České republice jsou podle statistik Státní veterinární správy tři tisíce prodejních míst s kapry, z toho dvě stovky jsou v Praze. Z nich si patnáct procent lidí odnáší domů živé ryby.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.