středa 21. října 2020 Brigita

Mluvčí fakulty nazval ženy v rouškách perskými princeznami. Na postu končí

Petr Kukal končí na pozici mluvčího Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Proděkan Daniel Soukup uvedl, že důvodem Kukalova odchodu je jeho působení na sociálních sítích. Kukal na svůj facebookový profil sdílel screenshot sloupku pro deník Metro, ve kterém přirovnal ženy s rouškami k perským princeznám. Informoval o tom server iROZHLAS.cz.

Jste i v mizerii těchto dní perskými princeznami

Petr Kukal je básník, spisovatel, publicista a držitel několika literárních ocenění. Dříve spravoval také twitterový účet ministerstva kultury, za což v roce 2016 obdržel Křišťálovou lupu v kategorii Obsahová inspirace.

Nevoli vzbudila závěrečná pasáž sloupku, kde Kukal nazývá ženy v rouškách perskými princeznami. „Koronavirová pandemie je děsivá věc. Dopadá na nás všechny a neshledávám na ní nic dobrého. Opatření, k nimž nás nutí, nám ale mohou některé věci připomenout. Nejen hodnotu solidarity a odpovědnosti, ale i skutečnosti zdánlivě nevýznamné. Třeba že okouzlení a tajemství jsou dvě sestry, které se vedou za ruce. Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizerii těchto dní perskými princeznami.“

„Roušku nosím proto, že je účelná“

Jedna z diskutujících pod příspěvek na Kukalově profilu napsala, že nepotřebuje, aby někdo hodnotil, jak vypadá v roušce. Další diskutující se vyjádřila takto: „Nikdy by mě ani nenapadlo přemýšlet, jestli jsem v roušce neatraktivní nebo atraktivní. Nosím jí prostě proto, že je účelná, ne proto aby mě někdo (zvlášť muž) přesvědčoval na internetu, že je to sexy.“

Studentka, která kvůli Kukalově působení na sítích postoupila stížnost Akademickému senátu FF UK, pro iROZHLAS uvedla, že z minulých příspěvků Kukala měla pocit, že se jedná o vzdělaného a schopného muže, který se zkrátka narodil v jiné době a vnímá věci jinak. „V komentářích pod jeho příspěvkem mě ale zarazily jeho reakce na kritiku. Upozorňovala jsem ho na to, že dané názory jsou možná podle jeho názoru hodné básníka, ale už nikoli etického kodexu Univerzity Karlovy pro její zaměstnance a že bych od mluvčího očekávala jiné vystupování,“ uvedla studentka.

Dlouhodobá názorová neslučitelnost s vedením fakulty

Důvodem odchodu byla podle Kukalových slov dlouhodobá názorová neslučitelnost s vedením fakulty, která se postupně vyjasňovala. „K rozhodnutí jsme dospěli po domluvě s panem Kukalem. Důvodem bylo jeho působení na sociálních sítích,“ uvedl pro iROZHLAS Daniel Soukup, který je proděkanem pro přijímací řízení a vnější vztahy Filozofické fakulty UK. FF UK v současnosti hledá nového mluvčího.

Celé znění sloupku

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Kukal / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Štítky roušky, koronavirus, sloupek, Petr Kukal

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.