Počasí dnes6 °C, zítra5 °C
Neděle 17. listopadu 2024  |  Svátek má Mahulena
Bez reklam

Na Národní třídu přišel položit květiny prezident Petr Pavel, vládní i opoziční politici

, aktualizováno před 1 minutami

Česko si dnes připomíná 35. let od sametové revoluce. Pietní a připomínkové akce i demonstrace se konají po celém hlavním městě, centrem oslav bude, jako každý rok, Národní třída. Ta je spolu s ulicí Spálenou uzavřena pro dopravu.

V dopoledních hodinách se u pamětní desky 17. listopadu 1989 vystřídají političtí představitelé, celý den pak budou probíhat přednášky, diskuze i živá natáčení podcastů. V 17:11 zazní Modlitba pro Martu, kterou zazpívá zpěvačka Anna Fialová. Předcházet jí bude projekce krátkého filmu spolku Díky, že můžem.

Jedním z prvních návštěvníků u památníků byl britský velvyslanec Matt Field, kolem osmé hodiny se s květinami zastavila i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Ráno byla Národní ještě prázdná, organizátoři chystají program včetně skautských stanů a dlouhého stolu pro společný brunch. Této doby pravidělně využívají politici, aby před pamětní desku položili květiny a zapálili svíčky. 

Po osmé hodině k památníku na Národní třídu dorazili opoziční politici. Kromě nového šéfa Pirátů, Ivana Bartoše a Olgy Richterové přišla zapálit svíčku i Alena Schillerová (ANO).

„Je důležité si to připomínat, protože stále ještě naše země ten svůj potenciál úplně nerozvinula. Kvalita a dostupnost vzdělávání prostě ještě není dostatečná, ekonomika by měla být férovější, aby v ní každý jedinec mohl uplatnit svůj potenciál a tak se podílet na tom, že celý potenciál naplní naše společnost. Já si myslím, že máme na víc, a měli bychom na tom pracovat. I teď, 35 let po té změně,“ řekl novinářům Zdeněk Hřib, šéf Pirátů a první náměstek primátora Prahy.

Po osmé hodině ranní dorazili k památníku Piráti. 

„Žádná vládní reprezentace nemluvila tolik o hodnotách a o demokracii jako vláda Petra Fialy a co je výsledkem? 55 procent lidí našeho národa se podle oficiálních průzkumů bojí mluvit pravdu. Z této paralely slov václava Havla z Roku 1997 skutečně mrazí,“ prohlásila před památníkem Alena Schillerová (ANO). 

„Važme si lidí, kteří před těmi 35 lety měli ohromnou odvahu věci měnit a sílu věci změnit. Jim patří naše úcta a už jen kvůli nim si nenechme tento den vzít. Komunisté se báli Západu a vykreslovali ho proto lidem jako největší zlo a hrozbu, před kterou je třeba společnost ochránit. Všichni víme, že opak byl pravdou. Báli se jen o sebe,“ napsal si na sociální sítě šéf ANO Andrej Babiš. Také vyzval k tomu, aby si lidé nenechali 17. listopad vzít. „17. listopad je nás všech,“ doplnil.

Alena Schillerová zapaluje svíčku u památníku na Národní třídě.


Po opozičních politicích přišli položit květiny na Národní třídu i vládní představitelé. Ministr zahraničí Lipavský dorazil s květinami sám.

„Co považuji za důležitější než zakazovat komunismus, tak vzdělávat lidi o tom, co se tehdy dělo. Mladá generace má štěstí, ale i trošku smůlu, že to nezažila a neumí si to tak představit. Pak přijde nějaká paní Konečná a říká jim, jak to bylo dobré. Jsem pro zákaz, ale hlavně pro to, aby se to mladým vysvětlovalo,“ řekl novinářům Jiří Pospíšil (TOP 09). 


Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) dorazil spolu s Jiřím Pospíšilem (TOP 09) a Michalem Hrozou (TOP O9), pražským radním pro infrastrukturu.

Krátce po deváté hodině přišel na Národní třídu prezident Petr Pavel

„Měli bychom si připomínat, co tento den pro nás znamená, že to není jen abstraktní symbol, protože abstraktní symboly vyvolávají většinou opačnou reakci. Je to připomínka, že už 35 let můžeme postavit tuto zemi podle vlastních představ. A to, v jakém stavu je dnes, je to odraz toho, s čím 17. listopad přišel, ale i těch 35 let, které jsme tomu věnovali. Se vším dobrým a špatným, je to příležitost, které musíme využít,“ řekl prezident Pavel médiím. Na pietní místo dorazil bez první dámy, podle jeho slov jí není dobře.

Kromě příznivců jsou na ulici připraveni i odpůrci, jeden z nich po příchodu Pirátů začal hrát píseň plnou kritiky, další pokřikovali. Stejné představení si připravili i pro vedení hlavního města a ministra zahraničí Jana Lipavského. Prezident Pavel se pak dočkal pokřikování a pískotu.

Stejně jako minulý rok i letos se na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) snesla hlasitá kritika a pískání. Reagoval víceméně stejně jako vloni. „Je to potřebné a je dobře, že si to užívají všichni. Že tu svobodu mohou konzumovat, to je to, že se křičí. Je to to, co si lidé vybojovali. Pro mě je to důležité i v kontextu roku 1939, říkám to tu každý ok. Můj děda byl mezi těmi studenty, kteří skončili v koncentračním táboře, ti co proti nacistickému režimu bojovali, skončili hned druhý den v koncentráku,“ řekl novinářům.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil přišel k památníku s Markétou Pekarovou Adamovou. „17. listopad má v našich dějinách zásadní význam. Není totiž zdaleka pouze příležitostí k oslavě, nýbrž zároveň – a v dnešní době si dovolím přidat ještě slovo především – připomenutím nutnosti a závazku více pečovat o náš stát a demokracii. Jsme sebevědomý národ, který toho pro život v míru a ve svobodě hodně obětoval a dokázal. Tak na to prosím nezapomínejme a přistupujme zodpovědně i k naší společné budoucnosti,“ uvedl Vystrčil na síti x.com.


Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) pokládají věnce u památníku na Národní třídě. Zdroj: x.com, @Vystrcil_Milos

Uctění památky střelby na FF UK

Někteří politici navštívili i památník střelby na Filozofické fakultě. K pískovcovému bloku na náměstí Jana Palacha položil květiny například šéf Senátu Miloš Vystrčil a to hned ráno, lehce po osmé hodině.

Předseda Senátu se připojil i k pietnímu aktu u Hlávkovy koleje. Tam ve své době bydlel Jan Opletal a také se jedná o místo, kde došlo k zatýkání studentů nacisty v roce 1939. 

Organizace Díky, že můžem zveřejnila program Korza Národní. Představila i letošní novinky

Česko si letos připomíná 35. výročí od sametové revoluce a s ním i 35 let života ve svobodě a demokracii. K této příležitosti připravila nezisková organizace Díky, že můžem tradiční oslavy na Národní třídě v Praze. Program ponese hlavní téma...

V Praze se bude 17. listopadu konat skoro třicet akcí, v ulicích budou hlídkovat stovky policistů

Pochody, demonstrace, koncerty, v Praze je na výročí 17. listopadu nahlášeno 27 shromáždění. Dohlížet na ně bude několik stovek policistů z různých oddělení včetně antikonfliktního týmu.

Oslavy zakončí již tradiční Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky 17. listopad, oslavy, výročí, pieta, Národní třída, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na Národní třídu přišel položit květiny prezident Petr Pavel, vládní i opoziční politici  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.