Vedení policie zajistí, aby chystané protesty, kdy policisté plánují neukládat lidem pokuty, nevedly k přehlížení protiprávního jednání. Na síti X to v pátek uvedlo policejní prezidium. Protest, o kterém informoval místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka, se uskuteční od 4. do 8. listopadu. Prezidium uvedlo, že již několik měsíců činí aktivní kroky, aby se zvýšily platy policistů a v této potřebě se s odbory shoduje.
Červenka novinářům minulý týden řekl, že policisté nebudou v týdnu od 4. listopadu ukládat lidem v terénu některé pokuty. Důvodem protestu je podle něj nedostatek členů policejního sboru. Dalším projevem protestu může být dlouhé čekání na hlídku v případech, kdy nejde o ohrožení zdraví.
Policejní prezidium dnes upozornilo, že nesleduje počet udělených pokut ani objem vybraných peněz. Zákony podle něj stanovují konkrétní přestupky, které lze řešit domluvou. Mluvčí prezidia a mluvčí pražských policistů novinářům řekli, že nemají informace o tom, kolik policistů se do protestu zapojí. O tom, kolik policistů bude protestovat, nemá nyní informace ani Červenka.
„Zvolená forma protestů je plně v gesci odborových organizací a služební funkcionáři zajistí výkon služby tak, aby v žádném případě nedošlo k jakémukoliv ohrožení z prodlení či k přehlížení páchání protiprávního jednání,“ uvedlo prezidium. „Nepochybujeme o tom, že si jsou naši kolegové a kolegyně vědomi zákonných povinností a že jednou z nich je nenechat bez povšimnutí žádné protiprávní jednání, o kterém se dozvědí,“ doplnil úřad.
V Česku sloužilo k počátku října podle údajů policejního prezidia 40 418 policistů, služebních míst bylo 46 162. Na krajských ředitelstvích bylo 38 303 služebních míst, obsazených jich bylo 34 299. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, kde není obsazena téměř pětina ze 1 402 služebních míst. Okolo 15 procent policistů chybí také na ředitelstvích Libereckého kraje a v hlavním městě.
Například v Praze počítá policie s 6 554 služebními místy, obsazeno jich je 5 568. Ve Středočeském kraji chybí 521 policistů ze 4 004 předpokládaných. Nejméně policistů, okolo čtyř procent, chybí při přepočtu na počet míst v Moravskoslezském nebo Olomouckém kraji.
Protesty chystá i odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS), chce mimo jiné upozornit na nízké platy policistů. Protestní akci naplánovala na 21. listopadu před budovu ministerstva vnitra na Letné v Praze.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) minulý týden uvedl, že příslušníkům bezpečnostních sborů by se měl příští rok zvednout plat o 1 500 korun, policejní odbory nicméně požadují růst o 2 200 korun, což odpovídá růstu objemu financí na platy bezpečnostních složek o 6,9 procenta.
Podle informací na náborové stránce policie pobírá průměrně policista bez praxe v prvním roce školy hrubý příjem od 30 070 korun. Po třech letech služby je průměrný plat 43 114 korun, celkově byl v loňském roce u policie průměrný plat 56 308 korun.
UBS ale upozornila, že většina policistů, kteří jsou zařazeni v první až páté tarifní třídě, průměrného platu nedosahuje. Například ve druhé tarifní třídě byl podle UBS průměrný hrubý příjem 29 441 korun, ve čtvrté 44 370 korun. Unie upozornila, že oproti průměrné mzdě plat policistů klesá, zatímco v roce 2005 byl oproti průměru na 150 procentech, příští rok má klesnout na 117,8 procenta.
ana mtj rot
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.