Společnost Pražské vodovody a kanalizace si jako jedno z dalších cvičení zvolila situaci, kdy by Prahu postihl výpadek elektrické energie. Síť čerpacích stanic napojili na generátory a zaměstnanci zkoušeli, zda generátory fungují, i to, jak napájejí jednotlivé stanice.
V jedenáct hodin bylo cvičení zahájeno informací, že došlo k výpadku. „Okamžitě jsme kontaktovali Krizový štáb hlavního města Prahy. S tím jsme začali vytypovávat území, kterých se to bude týkat, protože zprávy přicházely postupně,“ uvedl pro redakci Pražské Drbny generální ředitel společnosti Petr Mrkos.
Nejdřív vypadla čerpací stanice Flora, poté Bruska, Vypich, Strážovská, Kopanina a poté další na levém břehu Vltavy. Krizový štáb to proto koordinoval s jednotlivými městskými částmi a vodohospodáři vytipovali velikost území, které bude výpadkem postižené.
„Následně jsme zahájili spouštění jednotlivých čerpacích stanic, abychom ověřili technologii. Jedna věc je vyzkoušet to, že najede generátor, druhá, že generátor opravdu začne napájet čerpací stanici a ta se korektně připojí do vodovodní sítě," vysvětlil Mrkos.
Na páteřním vodovodu je čerpacích stanice několik a je potřeba vyzkoušet i to, zda tlakují v režimu, jak mají. Cvičení probíhalo 48 hodin, doba fungování náhradních zdrojů je ale neomezená. „Pokud budeme mít naftu, zdroje můžou jet,“ konstatoval Mrkos.
Přímou komunikaci si společnost vyzkoušela při cvičení minulý rok, kdy na Floře simulovali teroristický útok. „Tam jsme obyvatele postupně informovali tři týdny dopředu, aby věděli, že proběhne. Takové cvičení totiž samozřejmě vyvolá obrovskou paniku," řekl Mrkos.
Z každého cvičení společnost vypracuje vyhodnocení. „Vždycky se objeví nějaké procesní věci, někde něco nezafunguje," sdělil ředitel.
Všechny generátory podle Mrkose naběhly správně a čerpací stanice se připojily. „Jedna věc je připojit čerpací stanici v poledne, kdy není odběrová špička, a druhá věc zjistit, že generátor bude schopen dodávat dostatek energie i poté, kdy se začnou lidé vracet z práce a nastane ta odpolední a večerní špička,“ dodal Mrkos.
Reálný výpadek by se netýkal 43 procent odběratelů pitné vody, jsou totiž zásobování gravitačně od úpravny vody přes vodojemy. Dalších 28 procent dostává vodu z vodojemů a při výpadku postupně dodávku přeruší za několik hodin. Zbylých 29 procent má vodu z čerpací stanice a ti o vodu přijdou při výpadku okamžitě. Lidé ale podle Mrkose přepnutí zdrojů při cvičení v dodávce vody zaznamenat nemohli.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.