Dnes je to přesně 56. let od chvíle, kdy na území tehdejšího Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy. Smutné výročí si v Praze připomenou několika akcemi, před rozhlasem se setkají motorkáři, v rámci pietního aktu i politici. V zahradě Strakovy akademie budou promítat nový film Jiřího Mádla Vlny a na Výstavišti se koná festival NeverMore 68.
Úřad vlády se do připomínky okupace zapojil už včera večer. Na budovu Strakovy akademie promítali ze střechy Rudolfina laserovým systémem heslo „Jdi domů, Ivane! Go home, Russia!“
Praha, Česká republika. Noc z 20. na 21. srpna. Připomínka výročí okupace Československa v roce 1968. / Prague, the capital of the Czech Republic. The night of August 20th to 21st. Commemoration of the anniversary of the Warsaw Pact invasion of Czechoslovakia in 1968. pic.twitter.com/0ubc2kwxDN
— Dárek pro Putina (@DarPutinovi) August 21, 2024
Za projektem stojí Nadační fond pro Ukrajinu, který má na starost třeba Dárek pro Putina. Od dnešních desíti ráno budou také vysílat speciální program u příležitosti výročí okupace. Moderovat ho budou Jindřich Šídlo a Světlana Witowská a promluví v něm třeba Otakar Foltýn, Jana Černochová nebo Petr Pithart.
Na zahradě Strakovy akademie pak budou o půl deváté večer promítat nový film Jiřího Mádla Vlny. Zúčastní se prezident Petr Pavel nebo premiér Petr Fiala (ODS). Oba ještě dopoledne dorazí i před budovu rozhlasu na Vinohradské, kde v jedenáct hodin začne pietní akt. O půl dvanácté bude mít Fiala projev.
Před rozhlasem se mají v šest večer sejít i motorkáři, informoval o tom na síti X novinář Jakub Szántó.
Středa 21. 8. v 18:00 před Rozhlasem sraz motorkářek a motorkářů, skútrařek a skútrařů k uctění památky obětí vpádu Varšavské smlouvy. Vaši Havloids. pic.twitter.com/Qqor3vUlDC
— Jakub Szántó (@JakubSzanto) August 20, 2024
Od tří odpoledne do jedenácti večer se na pražském výstavišti koná třetí ročník festivalu NeverMore68. Tentokrát se program zaměří na ženy, pamětnice, se totalitě postavily. Některé přímo promluví v diskuzích, další připomene výstava. K tomu zazní tři koncerty a lidé uvidí několik tématických filmů. Celý program najdete zde.
Muzeum Kampa v sedm večer předvede sousoší, které připomíná oběti srpna 1968. Vytvořil ho sochaře Jiří Sozanský.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Pamětníci dobře vědí, že v okupačních jednotkách bylo nejvice Ukrajinců. A teď jich je tady ještě víc ! Co jsme komu udělali ?
Ukrajina se nám nikdy za okupaci z roku 1968 neomluvila. Ostatní ano, Ukrajina ne. A teď jich je zde ještě více než tehdy. Mimochodem, současný primátor Kyjeva, Kličko, se narodil zde u nás okupačnímu ukrajinskému důstojníkovi.
Geograficky nejblíž ČSSR že sovětských republik byla Ukrajina... Největší uskupení sovětských vojsk bylo do CSSR v 68 přivezeno z pohraničních západních oblastí Ukrajiny jako součást 13. a 38. gardové armády, 28. armádního sboru a také jako součást sil 14. letecké armády Karpatského vojenského okruhu.