Počasí dnes32 °C, zítra29 °C
Pondělí 15. července 2024  |  Svátek má Jindřich
Bez reklam

Ministerstvo kultury se zavřením Kasáren Karlín nemůže nic udělat, řekl ministr Baxa

Ministerstvo kultury nemůže nic dělat s uzavřením kulturně-společenského centra Kasárna Karlín v Praze. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS) v reakci na dotazy poslance ANO Ondřeje Babky. Činnost centra zakázal stavební úřad Prahy 8, protože podle něj využívalo prostory a vybudovalo stavby bez kolaudace. Organizátoři v kasárnách pořádali promítání filmů, koncerty a v provozu měli i bar, kavárnu nebo saunu.

Může ministerstvo kultury v dané věci něco efektivně konat v souladu s platným právním řádem? Odpověď zní: Nemůže," uvedl Baxa. Pokud stavební úřad vydal jakékoli rozhodnutí, může se vůči němu bránit účastník řízení, jímž ministerstvo kultury není, poznamenal.

Budovu vlastní od letošního ledna hlavní město Praha, které ji získalo při směně majetku se státem. Letos v dubnu město rozhodlo, že nechá zpracovat rozbor dalšího rozvoje památkově chráněných kasáren. Provoz centra neodpovídal ani územnímu plánu, který by chtěla Praha ještě letos změnit. Baxa k tomu řekl, že magistrát v této záležitosti požádal ministerstvo o stanovisko. V úvodním vyjádření ministerstvo podle něho souhlasilo se změnou využití areálu z nynější funkce armáda a bezpečnost na smíšené městské jádro, ale nikoli takovým způsobem, aby v něm byla možná další rozsáhlá stavební činnost.

Provozovatel na Facebooku dnes oznámil, že dokončil relaxační zónu pro rodiče a děti. „Kasárna Karlín uvnitř stále žijí. Našim barmanům a barmankám jsme s větším či menším úspěchem našli práci jinde. V nejužším produkčním týmu v mezičase usilovně řešíme, co můžeme dělat," píše se v příspěvku.

Kasárna Karlín už letos jako celek neotevřou. Jedná se o částečném zprovoznění, za záchranu vznikla petice

Znovuotevření celého areálu Kasáren Karlín se lidé jen tak nedočkají. Proces nutné změny územního plánu bude trvat minimálně půl roku. Vedení Prahy, které bývalá kasárna patří, bude se stavebním úřadem Prahy 8 jeden o možnosti zprovoznění alespoň...

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely sloužil v době Československa i České republiky. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Stát se v minulosti snažil areál opakovaně prodat, ale bez úspěchu.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Kasárna Karlín, Dorota Velek

Štítky Kasárna Karlín, Praha 8, centrum, stavební úřad, zákaz, kolaudace, územní plán

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ministerstvo kultury se zavřením Kasáren Karlín nemůže nic udělat, řekl ministr Baxa  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.