Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Čtvrtek 30. května 2024  |  Svátek má Ferdinand
Bez reklam

Praha má komisi ke strahovského stadionu, projedná i plány fotbalové asociace

Pražský magistrát založil komisi rady pro koordinaci plánovaných změn strahovského stadionu a jeho okolí, kvůli ochraně tribun chce také vyvolat jednání s památkáři. Součástí poradního orgánu je i zástupce Fotbalové asociace České republiky, která vypsala soutěž na výstavbu nového stadionu na místě sousedního stadionu Evžena Rošického.

Ustavující jednání komise se podle Hlaváčka uskutečnilo zhruba před dvěma týdny. „FAČR nás u této příležitosti informovala o pořízení studie a hlavní město Praha sdělilo svůj názor, že by v oblasti Strahova měla být zachována převažující funkce sportu," uvedl náměstek primátora Zdeněk Hlaváček (STAN).

Výsledek soutěže bude podle středečního vyjádření předsedy FAČR Petra Fouska schvalovat 30. května valná hromada asociace, jedinou nabídku splňující kritéria podala pražská Sparta. Asociace s ní nyní bude dále jednat. Nový stadion by měl podle představ FAČR stát do roku 2035. Hlaváček uvedl, že po ukončení soutěže si zástupci Prahy výsledek podrobně prostudují a následně komise ke Strahovu znovu zasedne a podrobně je se zástupci asociace probere.

Menší stadiony Evžena Rošického a Přátelství vlastní FAČR, zatímco hlavní město má v majetku velký strahovský stadion s památkově chráněnými tribunami. Ve východní tribuně by podle Hlaváčka mohlo vzniknout inovační centrum ve spolupráci s ČVUT. V jižní by mohla být zachována kulturní funkce, aktuálně ji využívá organizace Post Bellum. „U Kasárna Karlín se nám osvědčilo předjednání s orgány památkové péče. Podobné jednání vyvoláme i ohledně Strahova, abychom zjistil pohled a limity památkové ochrany," dodal náměstek.

Praha plánuje také lepší dopravní napojení Strahova, k čemuž má sloužit nová tramvajová trať z Malovanky. Město spolu s dopravní podnikem letos podle náměstka primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) podá žádost o povolení a následně najde stavební firmu pro stavbu kolejí, hotovo má být nejpozději do roku 2027.

Velký strahovský stadion byl na pozemku ohraničeném dnešními ulicemi Atletická a Vaníčkova vystavěn za účelem konání všesokolských sletů v roce 1926 podle návrhu architekta Aloise Dryáka. Později byl několikrát dostavován, v letech 1960-1975 byl areál kompletně dostavěn pro potřeby národních spartakiád. Poslední spartakiáda se na stadionu konala roku 1985. Po pádu komunismu se v areálu konaly mimo jiné koncerty světových hvězd a několik výstavních akcí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Eva Hradilová

Štítky Strahov, stadion, komise, FAČR, magistrát, soutěž

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Praha má komisi ke strahovského stadionu, projedná i plány fotbalové asociace  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.