Pět členů a členek aktivistického hnutí Extinction Rebellion Česká republika bylo dnes odpoledne zadrženo policií v sídle energetické skupiny ČEZ. Aktivisté v zákaznickém centru rozsypali uhlí a křídovým sprejem pomalovali okna sídla.
Hnutí Extinction Rebellion označuje ČEZ za největšího znečišťovatele v České republice. „Protest byl klidný, až do doby, než aktivisté vnikli do zákaznického centra, posprejovali jeho okna, poškodili dveře a rozházeli uvnitř uhlí. Oceňujeme profesionalitu našich pracovníků, kteří se i během této akce nadále věnovali našim zákazníkům a řešili jejich požadavky,“ uvedl mluvčí ČEZu Roman Gazdík.
„Zanechali jsme zde několik zpráv, protože nám záleží na budoucnosti našich dětí. Abychom zabránili klimatickému kolapsu, který nevyhnutelně vede ke zhroucení demokracie a sociálnímu kolapsu, potřebujeme neprodleně začít snižovat emise a dosáhnout uhlíkové neutrality,“ popisují organizátoři protestu na svém facebooku. K vytvoření nápisu na skle aktivisté použili křídový sprej, který po ukončení happeningu umyli. Uhlí, které rozsypali na recepci, uklidili.
ČEZ přitom podle mluvčího Romana Gazdíka počítá s postupným utlumováním výroby elektřiny z uhlí přechodem na bezemisní zdroje. „ČEZ už uzavřel uhelné elektrárny o výkonu 2000 MW, což je pro srovnání zhruba výkon celé elektrárny Temelín. Letos dále například uzavřeme celou naši velkou uhelnou elektrárnu Prunéřov 1 a další budou následovat v budoucnu,“ popsal.
Zároveň probíhá třetí vlna ekologizace elektráren, do které nyní ČEZ investuje asi 10 miliard korun. Dosavadní ekologizace a modernizace vyšly na zhruba 200 miliard korun. „Naše elektrárny plní veškeré, a to velice přísné, zákonné limity,“ uvedl mluvčí.
Emise oxidu siřičitého díky dosavadním investicím ČEZu dosud klesly o 98 %, popílku o 99 % a emise oxidu dusíku o 86 %. „Tyto investice měly přímý a pozitivní dopad na životní prostředí, což je vidět na první pohled, pokud srovnáme například současný stav Krušných hor z imisními kalamitami v osmdesátých letech,“ uzavřel mluvčí ČEZu pohledem do historie.
Pondělí, 9. března 2020, 16:41
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.