úterý 26. května 2020 Filip

FOTO: Pražská tržnice slaví 125 výročí. Letos ožije novým životem

Poté, co Praha v minulém roce převzala správu nad celým areálem, hodlá jej proměnit v živé místo s nabídkou obchodů, služeb a kulturního vyžití. Areál Pražské tržnice, bývalá městská jatka, slaví letos 125 let od svého založení a proto je připraven také doprovodný program.

Z hlediska městského významu a rozlohy je s Pražskou tržnicí v Čechách srovnatelný pouze areál v Plzeňského prazdroje v Plzni a areál Dolních Vítkovic v Ostravě.

„Každý měsíc se v tržnici bude něco dít. Přijedou bratři Formanové, připojíme se k festivalu Open House Praha, uspořádáme velikonoční trhy a otevřeme foodtruckovou zónu. K tomu všemu začneme s rekonstrukcí, představíme plán budoucího využití hal a samozřejmě zachováme všechno to, co dobře funguje,“ řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek, který má rozvoj Pražské tržnice v gesci. V hale 22 zůstane zeleninový trh a v areálu lidé dál najdou i supermarket nebo asijský trh.

V rámci oslav bude koncem března slavnostně otevřena foodtruck zóna s gastronomickými specialitami. První jarní den pak odstartují v tržnici sobotní trhy s tematikou jara, které potrvají až do Velikonoc. „Letošní oslavy mají areál otevřít veřejnosti a nabídnou ochutnávku atmosféry, jakou bychom tu rádi vytvořili celoročně. Jednotlivé haly a prostory postupně budeme rekonstruovat a nabízet k pronájmu. Už teď ale umožňujeme dočasné pronájmy budov a venkovních prostranství pro různé jednorázové akce,” říká kurátor Pražské tržnice Michal Tošovský

Areál dnešní Pražské tržnice, dříve Ústřední jatka královského města Prahy, byl vybudován v roce 1983 a slavnostně zprovozněn v roce 1895. Od roku 1993 je chráněn jako kulturní památka. Areál o rozloze 103 tisíc metrů čtverečných tvoří 40 objektů, budovy nesou prvky secese a novorenesance a byly postaveny podle návrhu architekta Josefa Srdínka. Dvě sochy postav s býky u vstupu do areálu pochází od významných českých sochařů Bohuslava Schnircha a Čeňka Vosmíka.  

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Pražská tržnice - Prague market

Štítky Praha, Pražská tržnice, výročí, kultura, trh

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.