Na cestu z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze do Alžírska vyrazilo tento týden šestnáct exponátů jednoho z nejvzácnějších stromů světa, cypřiše Duprezova. Botanici aktuální situaci kolem cypřiše srovnávají s bílým nosorožcem, jelikož je ve volné přírodě odsouzen k záhubě. Odborníkům z přírodovědecké fakulty se podařilo namnožit a udržet několik cypřišových exemplářů, o které nyní projevila zájem alžírská strana.
V pondělí brzy ráno vyrazili přírodovědci a cypřiše autem do přístavu v Marseille, aby odtud trajektem v 17:00 přes Středozemní moře dopluli do Alžíru, hlavního a největšího města Alžírska.
Cypřiš Duprezův je extrémně vzácný jehličnatý strom původem z pohoří Tassili na jihovýchodě Alžírska. Od svého příbuzného cypřiše atlaského se liší zvláštností v rozmnožování. V přírodě zbývá něco okolo 200 jedinců, vesměs velmi starých, i přes dva tisíce let.
„Takové množství cypřišů by pro zachování druhu mohlo stačit. Tyto stromy se ale dále nerozmnožují. Tamní prostor není příliš přívětivý k životu. Pastva koz v oblastech změnila přírodní podmínky. Povrch půdy je holý a velmi suchý, semena v takovém prostředí nedokážou vyklíčit. Staré stromy v pohoří Tassili postupně umírají. Ačkoli se v minulosti dokázaly přizpůsobit suchu alžírských hor, dnes je tam i na ně sucho příliš. Ročně v této oblasti spadne už jen 20 milimetrů srážek, a to je opravdu příliš málo,“ komentoval situaci ředitel pražské botanické zahrady Ladislav Pavlata.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.