Dnes proběhlo v rámci připomínky jednoho roku od vpádu Ruska na Ukrajinu a zahájení válečného konfliktu setkání ve Fantově budově pražského hlavního nádraží, během kterého se dostalo poděkování dobrovolníkům, neziskovým organizacím a dalším institucím za pomoc při ukrajinské uprchlické krizi. Organizátoři představili panelovou výstavu Příběhy vděčnosti a svou nespokojenost na místě ukázali zástupci Iniciativy Hlavák.
Poděkování všem dobrovolníkům, neziskovým organizacím a dalším institucím za pomoc při ukrajinské uprchlické krizi začalo ve Fantově budově pražského hlavního vlakového nádraží v půl jedenácté dopoledne. Akce proběhla jako připomínka jednoho roku od vypuknutí války, kterou rozpoutalo Rusko na území Ukrajiny.
Přítomným hostům organizátoři představili panelovou výstavu fotografií s názvem Příběhy vděčnosti, která formou fotoreportáže vypráví skutečné příběhy lidí, kteří byli nuceni uprchnout před válkou a dobrovolníků.
Akce ve Fantově budově se účastnil i sbor ukrajinských dětí, které zazpívaly dvě písně v ukrajinštině a jednu v češtině, šlo o píseň Ach synku, synku.
Právě na píseň Ach synk, synku reagoval ve svém projevu nový primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). „Když jsem slyšel zpívat dětský sbor ukrajinsky a potom nám zazpívali něco, co připomíná začátek naší demokracie a Tomáše Garrigua Masaryka a principy, na kterých jsme vznikali, musím říct, že to pro mě byl mimořádný zážitek,“ řekl Bohuslav Svoboda a připojil poděkováním všem, kteří jakkoliv pomohli Ukrajině.
Slova se ujal také bývalý primátor, za jehož vedení pražský magistrát pomáhal zvládnout vlnu uprchlíků z Ukrajiny. „I když v tomto prostoru už nemáme stoly, stany a postele, tak krize stále neskončila, ta stále pokračuje. Chtěl bych z tohoto místa poděkovat všem, kdo pomáhali v uplynulém roce a věřím, že pomáhat budou, protože pomoc bude potřeba,“ uvedl bývalý primátor a současný primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).
Mezi dalšími řečníky na akci byli například hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN), chargé d'affaires Velvyslanectví Ukrajiny v České republice Vitalij Usatyj, generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda, vedoucí kanceláře UNICEF pro řešení uprchlické situace v České republice Yulia Oleinik, předseda oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1 Josef Šonka, vedoucí SOS Ukrajina pro ČR, Člověk v tísni Zuzana Ramajzlová a váleční reportéři Darja Stomatová a Ján Schürger.
Na akci dorazilo také několik zástupců Iniciativy Hlavák, kteří přišli vyjádřit svou nespokojenost s pomocí, kterou pražský magistrát poskytoval. Na zem rozmístili několik dek a na ně se posadili čelem ke zdi, aby ukázali fotografie na zádech, které zachycovaly špatné podmínky panující v místě během uprchlické. Protestující přinesli i transparent s nápisem „Tady spaly ženy s dětmi zatímco Rakušan spal doma v posteli“.
„Zmiňovalo se tady, že se pomáhalo všem a každému, ale to tak úplně nebylo. Systémový rasismus tady měl své místo a romským Ukrajincům se poskytovala pomoc na úplně jiné úrovni a jiným způsobem než ostatním. My sami jsme dobrovolně pomáhali a jsme rádi, že ta pomoc je oceňována, ale nezapomínejme, že ne všechno se povedlo a do budoucna by to určitě mohlo být lepší,“ popsala našemu redaktorovi na místě postoj Iniciativy Hlavák Anna Lebedeva.
„Chceme taky připomenout to, na co se obvykle v rámci připomínkových akcí tohoto výročí zapomíná, nerovný přístup a nedůstojné podmínky, v nichž řada lidí na útěku musela na hlaváku přežívat. Byly jsme toho svědky, my nezapomínáme a chceme světu říct, že i v krizových podmínkách na lidských právech a důstojnosti záleží,“ doplnila na facebooku mluvčí Iniciativy Hlavák Mlada Hošková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.