Počasí dnes13 °C, zítra11 °C
Pátek 31. března 2023  |  Svátek má Kvido

VIDEO: Kurýři Woltu protestovali v centru Prahy kvůli nízkým platům

Zhruba stovka kurýrů rozvážkové společnosti Wolt dnes dopoledne demonstrovala na Václavském náměstí v Praze proti změnám v odměňování a snížení honorářů. Organizátoři protestu uvedli, že společnost jednostranně změnila odměňovací systém, a většině kurýrů se tak snížila finanční odměna za rozvážky o zhruba 20 procent. Po započtení inflace podle nich klesly příjmy kurýrů až o 50 procent. Společnost Wolt k protestu uvedla, že model odměňování změnila s cílem dosáhnout spravedlivější výše honorářů a vycházela z pravidelných dotazníků mezi kurýry. Očekává, že výdělky kurýrů brzy stoupnou.

Prostestující: „Wolt = bída“

Organizátoři protestu na dnešek vyhlásili jednodenní stávku, kterou chtějí vyjádřit nespokojenost s přístupem společnosti k jejím kurýrům. Podle nich firma pravidelně snižuje proplacené honoráře, které kurýři v mobilní aplikaci vidí před přijetím objednávky. Vadí jim také to, že jsou kurýrům nevýhodně započítávány kilometry, které ujedou.

Účastníci protestu dorazili na Václavské náměstí v modrých bundách s logem firmy Wolt. Někteří přijeli i na kolech. S sebou přinesli transparenty s nápisy jako Kurýr není otrok nebo Wolt = bída, pískali na píšťalky a provolávali různá hesla, nejčastěji bylo slyšet "hanba".

Firma k protestu uvedla, že kurýři dlouhodobě požadovali stanovení odměn podle délky trasy nebo po zobrazení částky za rozvoz před přijetím objednávky. Wolt má v ČR přes 7000 kurýrů a dotazníkové šetření provedla mezi 1000 respondentů. Podle společnosti většina z nich zavedené změny vnímá pozitivně. Firma také uvedla, že denní výdělky jsou nyní významně zkreslené tím, že do systému se připojuje rekordní množství lidí, kteří ho chtějí vyzkoušet a lze očekávat, že situace se brzy vrátí k normálu.

Wolt: „Nesnížili jsme výdělky“

Na základě dat ze systému se podle firmy budou výdělky bez spropitného v průměru pohybovat mezi 250 až 300 korun za hodinu v Praze a v Brně, na podobnou částku chce cílit i v regionech. Proto žádá kurýry, aby s hodnocením nově zavedeného systému počkali.

„Naším cílem je stanovit spravedlivější výši odměn za doručení jednotlivých objednávek. Nesnížili jsme výdělky. Samotná změna modelu vychází z pravidelných dotazníků spokojenosti mezi našimi kurýry, kteří dlouhodobě volali právě po odměňování podle délky trasy dle navigace nebo po zobrazení částky za doručení předem. Obojí proto zavádíme jako součást nového modelu, který bude lépe odrážet úsilí vynaložené pro doručení objednávky. Kurýři jsou tak přesněji hodnoceni podle reálné vzdálenosti a náročnosti zakázky. Odměnu vidí s předstihem, takže se mohou rozhodnout, zda objednávku přijmou,“ uvedla v tiskové zprávě manažerka komunikace Woltu pro střední Evropu Jana Jarošová.

Po poledni chtějí protestující předat petici se svými požadavky zástupcům firmy v jejím sídle v Praze 7. Jeden z protestujících řekl, že systém odměňování se změnil minulý týden. Dříve to podle něj bylo kolem 60 až 70 korun a cena se zvyšovala podle dojezdové vzdálenosti. Na přijetí objednávky v aplikaci mají kurýři 15 vteřin. Protestujícím kurýrům také vadí, že nově za dvě objednávky z jednoho podniku dostanou honorář jako za jednu a v petici požadují dvě odměny za duplicitní objednávky.

Technologický start-up Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 23 zemích. Na český trh Wolt vstoupil před pěti lety, v současné době působí ve dvacítce měst. Ve stejném oboru v Česku podnikají třeba rozvozci Dáme jídlo či Bolt.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Twitter Wolt Stávka

Štítky demonstrace, potraviny, služby, doprava, firmy, Wolt, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.