Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

Inovační maraton vyhrál nápad na aplikaci pro sledování hladiny cukru u diabetiků

Podkožní senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku akce European Health Hackathon, kterou o víkendu hostil Institut klinické a experimentální medicíny v Praze. Na druhém místě se umístilo řešení pro včasnou identifikaci chronického onemocnění ledvin na základě analýzy dat. Třetí místo obsadil nápad na aplikaci, která upozorní, že někdo v okolí potřebuje resuscitaci.

Nejlepším nápadem byla DiApp pro sledování hladiny cukru v krvi

Vítězný projekt vytvořil český hackerský tým nazvaný SZN ve složení Dušan Klíma, Martin Fejt a Petr Kramara. Jeho řešení nazvané DiApp by do budoucna mohlo usnadnit průběžné sledování hladin cukru u hospitalizovaných pacientů. „Pro nemocné to bude znamenat, že místo čtyř až šesti píchnutí do prstu za den by při příjmu dostali podkožní senzor na měření hladiny cukru,“ uvedl vedoucí ambulance Kliniky diabetologie IKEM Robert Bém. Ocenil, že řešení přináší větší bezpečnost pacientů, ale také usnadní práci zdravotnickému personálu.

Druhé místo na víkendovém hackathonu získal česko-slovenský hackerský tým ettioled, který vymyslel řešení zvané CKD-xgBoost. To dokáže z dat identifikovat potenciální pacienty s chronickým onemocněním ledvin. „Význam této aplikace nespočívá pouze v detekci bezpříznakových pacientů, kteří dosud neví o svém onemocnění ledvin, ale také šanci nasadit inovativní léky, které zpomalí postup chronických onemocnění ledvin a oddálí případnou dialýzu, popřípadě transplantaci," zhodnotil nápad přednosta Transplantačního centra IKEM Ondřej Viklický.

Třetí místo získal český hackerský tým Bild Mlue. Jeho členové navrhli prototyp řešení Beat Savior, jež má propojit zdravotníky i poučenou veřejnost do záchrany lidských životů při resuscitaci.

Uděláme stejně bez ohledu na to, jak dlouhý je pracovní týden, říká Tomáš Studeník

Tomáš Studeník se věnuje organizování českých Fuck Up Nights nebo organizaci inovačních maratonů CEE Hacks. V rozhovoru je řeč nejen o těchto tématech, ale také například o práci z domova, která bude podle Tomáše Studeníka stále obvyklejší.

Akce má za cíl hledat inovativní řešení, která zlepší péči o pacienty

Cílem akce European Health Hackathon je hledat inovativní řešení, která zlepší zdravotnictví a péči o pacienty. Podle organizátorů je největší svého druhu ve střední Evropě. Letos se jí zúčastnilo na vybraných 190 etických hackerů z Česka i dalších evropských států. V prostorách nemocnice IKEM programovalo od pátku do dneška osmdesátka z nich. Byli to většinou studenti informačních technologií nebo pracovníci IT z praxe, kterým po celou dobu radili odborníci z řad lékařů a experti na umělou inteligenci nebo datové analýzy.

Vítězové si rozdělili odměnu 450 tisíc korun a budou mít možnost svůj nápad dál rozvinout. „Úspěšné týmy dostaly pozvánku dopracovat svůj nápad ve zdravotnickém inkubátoru Caelestinus, jehož partnery jsou vedle IKEM také Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze nebo americká společnost InterSystems,“ uvedl inovátor a spolupořadatel Tomáš Studeník ze společnosti CEE Hacks.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky Hackathon, zdraví, počítače, IKEM, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.