čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Jana Palacha si dnes připomeneme v Karolinu, na Václaváku i na Olšanských hřbitovech

Představitelé Univerzity Karlovy, vedení Senátu i veřejnost uctí dnes památku Jana Palacha v Praze v Karolinu, na Václavském náměstí a Olšanských hřbitovech. Na Václavském náměstí se Palach 16. ledna 1969 zapálil na protest proti normalizaci, tedy potlačování svobod nastolenému komunistickým režimem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Po třech dnech pak Palach zraněním v nemocnici podlehl.

Vstup do Karolina od devíti do šesti

Tichou vzpomínku pořádá dopoledne Univerzita Karlova, jejímž studentem Palach byl. Představitelé akademické obce školy v čele s rektorem Tomášem Zimou položí v 10:00 věnec u pamětní desky Jana Palacha v Karolinu. Pro veřejnost bude vstup do Karolina k pamětní desce otevřen od 09:00 do 18:00.

Palach chtěl svým činem probudit národ z letargie a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. „Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem," popsal student důvody svého činu zdravotní sestře v nemocnici, kam ho převezli s těžkými popáleninami. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci v Praze 25. února 1969.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera a místopředseda horní komory Parlamentu Jiří Oberfalzer (oba ODS) si Palacha připomenou v 15:30 u pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce. Ten se nachází pod Národním muzeem na Václavském náměstí v místech, kde se dvacetiletý student Palach přesně před 51 lety polil benzínem a zapálil.

Ve 13:30 na Olšanských hřbitovech, v 17:30 na Václaváku

V horní části Václavského náměstí mohou také lidé uctít Palachovu památku od 17:30 na pietním setkání, které pořádá Klub angažovaných nestraníků ve spolupráci s politickými stranami ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Na akci promluví například historik Petr Blažek, poslankyně ODS Miroslava Němcová, předseda lidovců Marek Výborný, první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin, místopředseda STAN Jan Farský a předseda Klubu angažovaných nestraníků František Laudát.

Členové vedení TOP 09 včetně předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové si Palacha připomenou i ve 13:30 na Olšanských hřbitovech v Praze, kde je student pohřben.

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky ČR, historie, senát, Palach, pietní, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.