středa 12. května 2021 Pankrác

Skončí spor Prahy a JCDecaux u soudu? Cestující MHD můžou přijít o přístřešky

Soudem a naštvanými cestujícími MHD může skončit spor hlavního města a společnosti JCDecaux. Firma vlastní v tento moment vlastní většinu přístřešků na zastávkách v Praze. Právě magistrát hlavního města se rozhodl za rok a půl končící smlouvu s JCDecaux neprodloužit, firma proto hodlá v srpnu letošního roku zahájit demontáž přístřešků, které jsou v jejím majetku.

Francouzská firma JCDecaux má smlouvu do poloviny roku 2021. Minulé vedení magistrátu ji označilo za nevýhodnou a neprodloužilo ji. Zároveň schválilo, že magistrát vypíše koncesní řízení na provozovatele zastávek na podobném principu, jako byl ten dosavadní. Tedy, že mobiliář pořídí a starat se o něj bude soukromá firma, která bude platit městu nájem a zároveň mít na plochách reklamu. Tato varianta také počítá s tím, že přístřešky po skončení smlouvy zůstanou ve vlastnictví města.

Nové vedení magistrátu na začátku rovněž mluvilo o vypsání koncesního řízení, komise pro mobiliář však nakonec doporučila, aby si město přístřešky pořídilo samo. Magistrát nyní na Palackého náměstí testuje prototyp přístřešku. Celkem by jich podle návrhu mělo být 930. Vybudování by podle návrhu města mělo vyjít na 325 milionů korun.

Podle studie, kterou si město nechalo zpracovat firmou CS-PROJECT, patří mezi slabé stránky vlastního nákupu nutnost velké vstupní investice a také zodpovědnost za provozování a údržbu mobiliáře. Studie upozornila rovněž na možnost korupce. Problematický může být i přechod od současného provozovatele. Naopak hlavní výhodou by byla přímá kontrola města nad mobiliářem.

Současný provozovatel mobiliáře podobný návrh hodnotí jako nepříliš šťastný. „Měst, které provozují městský mobiliář ve vlastní režii, najdete ve světě jen několik, a málokde se tento model udržel dlouho. Je to drahé a města na to nemají potřebné know-how ani kapacity,“ uvedl před nedávnem mediální zástupce JCDecaux Martin Lánský. Dodal, že magistrát nemá žádný reálný plán pro demontáž současných zastávek ani pro výrobu a instalaci nových.

Chvojka: Město nemůže výměnu stihnout

JCDecaux včera uvedlo, že pokud magistrát na základě opce o pět let prodlouží stávající smlouvu, společnost na svoje náklady postaví 300 nových zastávek podle designu vysoutěženého městem a budou v majetku Prahy. Pokud s tím magistrát nebude souhlasit, firma začne mobiliář na konci srpna odstraňovat. Podle mediálního zástupce firmy Jiřího Chvojky jde kromě zastávek také o zábradlí, odpadkové koše, veřejné toalety, stojany na kola nebo pouliční hodiny. „Město v případě neprodloužení smlouvy nemůže výměnu stihnout a Pražané zůstanou bez mobiliáře,“ dodal.

Stávající smlouva podle radní Jana Chabra (TOP 09) prý možnost prodloužení neobsahuje. Dodal, že by to pravděpodobně bylo porušení zákona o veřejných zakázkách a že firma je povinována do skončení smlouvy přístřešky zajišťovat. Pokud by tak nečinila, město se bude bránit právní cestou, dodal. To potvrdil i primátor.

Podle Zdeňka Hřiba (Piráti) je zásadní, aby město samo přístřešky vlastnilo a na jejich údržbu poté může vypsat soutěž. „Není možné, aby město bylo vydíratelné svými dodavateli,“ řekl. Město podle něj ve vztahu k JCDecaux jasně formulovalo svoje požadavky. Podle firmy magistrát komunikuje nedostatečně. Primátor také řekl, že pokud firma nabízí zdarma 300 zastávek, je jasné, že dosud Praze platila málo.

Pokud by se město rozhodlo vypsat tendr, podle dostupných informací se do něj chtějí kromě JCDecaux přihlásit i firmy BigBoard, euroAWK a Clear Channel Outdoor.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK, Hospodářské noviny

Štítky ČR, správa, MHD, reklama, Praha, JCDecaux

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.