Radní hlavního města po odloženém hlasování přece jen zvolili do dozorčí rady Pražské plynárenské Vladimíra Schmalze, proti kterému ostře vystupovali Piráti. Nelíbí se mu jeho minulost a střet podnikatelských zájmů. Společnosti to může pokazit reputaci, tvrdí.
Do dozorčí rady navrhl Schmalze primátor Bohuslav Svoboda (ODS). O zvolení se jednalo už minulé pondělí, bylo ale přerušeno. „Minulý týden překladatel nominace primátor Bohuslav Svoboda po proběhlé diskusi svůj návrh přerušil minimálně do doby, než budou formální náležitosti nominace napraveny. V pondělí tomu bylo naopak a přes odpor Pirátů byla nominace schválena,“ uvedla v tiskové zprávě Martina Kameník Vacková, mluvčí zastupitelského klubu Pirátů na magistrátu.
Podle Pirátů Schmalz zatajil některé společnosti, ve kterých podniká, když dokládal potřebné dokumenty.
„Má za sebou velmi problematickou pracovní minulost ve státní firmě ČEZ, kdy byl osobně zodpovědný za investice státní firmy na Balkáně, především v Albánii. Policie dokonce pana Schmalze vyslýchala v souvislosti s podezřelou transakcí sedmi milionů eur na soukromý účet kosovského lobbisty,“ zmínila Jana Komrsková, náměstkyně pro oblast životního prostředí a klimatického plánu.
Proti jeho zvolení hlasovali všichni čtyři pirátští radní. „Z našeho pohledu zůstaly pochybnosti, zda bude pan Schmalz hájit zájmy Pražanů a hlavního města. S ohledem na jeho různá angažmá by neměl být připuštěn k nakládání s veřejnými penězi,” vysvětlil místopředseda klubu Pirátů a předseda výboru pro infrastrukturu Viktor Mahrik.
Jak zmínil náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib na pondělní tiskové konferenci, zvolení Schmalze vnímá jako velký risk. Může uškodit reputaci Pražské plynárenské a odliv zákazníků.
„V minulém volebním období jsme museli řešit situaci ohledně firmy Molepo, u které byl pan Schmalz jedním z koncových vlastníků. Firma dlouhodobě usiluje o změnu územního plánu v místech, kde má dle plánu být zeleň a tomu také odpovídala cena, za kterou Molepo pozemky okolo koupaliště Džbán vydražilo. V minulém roce Molepo přišlo s konstrukcí, že musí koupaliště uzavřít pro veřejnost kvůli havarijnímu stavu zázemí,“ uvedl Hřib.
„Dle mého názoru šlo o očividnou snahu firmy si skrze vydírání Pražanů vyvzdorovat změnu územního plánu a pozemky tak zhodnotit. Takové praktiky považuji za nepřijatelné a opravdu se nedomnívám, že někdo, kdo osobně figuruje v této kauze, by neměl zasednout v dozorčí radě městské akciovky,” dodal Hřib. Zmínil také, že u společností, které Schmalz přímo či nepřímo vlastní nebo spoluvlastní, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl o jejich počínání jako kartelovém.
„Proto nemá veřejný sektor vlastnit velké společnosti. Nemáme nic stoprocentně vlastnit a už vůbec se nemáme pokoušet to tímto způsobem to přes zvolené členy přímo řídit,“ reagoval na Hřiba náměstek primátora pro finance Zdeněk Kovářík (ODS).
„To je pán, který s Bohuslavem Svobodou, Alexandrou Udženija a Zdeňkem Zajíčkem Pražany připravil o koupaliště Džbánu a teď Prahu vydírá. Tito lidé nepracují pro Pražany, ale pro sebe,“ komentoval zvolení na Twitteru zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Á další rudé dozimetrické záření,Ó Dé Es Es a STANdartní organizovaný zločin opět jedou ve žlutém trikotu korupční Tour De France!!!!!!!!!!