Počasí dnes2 °C, zítra2 °C
Středa 6. prosince 2023  |  Svátek má Mikuláš
Bez reklam

Předseda ÚOHS zvýšil pokutu pro Prahu za loterijní vyhlášky na 2,4 milionu korun

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zdvojnásobil pokutu pro Prahu za chyby v loterijních vyhláškách z let 2018 až 2021. Namísto sankce 1,27 milionu korun stanovil pokutu 2,4 milionu, protože úřad původně při jejím výpočtu podle Mlsny nepostupoval správně. Ostatní části rozkladu, který hlavní město proti původnímu rozhodnutí podalo, zamítl, a pokuta je tak pravomocná. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Praha proti rozhodnutí podá žalobu, pokutu nicméně zaplatí.

Praha podle úřadu chybovala, když v letech 2018 až 2021 ve vyhláškách regulujících provozování hazardních her a loterií na území města vymezila konkrétní adresy, kde je možné herny, kasina či videoloterijní terminály provozovat. Místa ale nebyla vybrána na základě předem známých, objektivních a nediskriminačních kritérií.

Mlsna zamítl námitky Prahy, které se týkaly spáchání přestupku a jeho posouzení antimonopolním úřadem, nesouhlasil ale se způsobem, jakým úřad vypočítal pokutu. Při jejím stanovení uplatnil metodu takzvané absorpce, která platí v případě souběžných přestupků. V tomto případě ale podle předsedy nešlo o souběžné přestupky, ale o opakované porušení zákona. „Posuzovaný přestupek nebyl v souběhu s již dříve stíhanými přestupky, proto zásada absorpce nemohla být aplikována. Naopak nyní posuzovaný přestupek byl již opakovaným porušením zákona, proto bylo namístě pokutu navýšit za recidivu," upozornil Mlsna.

Hlavní město se chce bránit. „Proti rozhodnutí opět budeme podávat žalobu. Chceme si obhájit právo na samosprávu. Pokutu nicméně samozřejmě uhradíme," sdělil městský radní Adam Zábranský (Piráti).

Jde o druhou pokutu pro Prahu za chyby v loterijních vyhláškách. Letos v červnu předseda ÚOHS potvrdil sankci 2,7 milionu korun za stejnou chybu ve vyhláškách platných v letech 2012 až 2018, tuto pokutu už hlavní město muselo zaplatit.

Za stejný postup byla v minulosti pokutována asi desítka radnic a obecních úřadů, pokuty se obvykle pohybovaly ve statisících. Pokutu v minulosti dostaly třeba Děčín, Karlovy Vary, Česká Lípa nebo Varnsdorf. Kromě hlavního města dosud nejvyšší pokutu, 869.000 korun, dostala Ostrava. Jak úřad dříve uvedl, pokuta za takovéto chyby může dosáhnout až deseti milionů korun, při stanovování její výše úřad přihlíží k závažnosti provinění, délce jeho trvání i území, které postup radnice ovlivnil. Rozpočet pokutované obce nebo města při tom nehraje roli.

Rozhodnutí předsedy ÚOHS je pravomocné, hlavní město musí pokutu v nové výši zaplatit, může se ale bránit podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky loterie, vyhláška, hazard, pokuta, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Předseda ÚOHS zvýšil pokutu pro Prahu za loterijní vyhlášky na 2,4 milionu korun  |  Politika  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.