Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

Babišovo ukončení kampaně nebude mít podle politologů vliv na výsledek voleb

Ukončení kontaktní kampaně, které dnes oznámil prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO), výsledek voleb prakticky neovlivní, domnívají se politologové. Zveřejněním dalších výhrůžek se Babiš podle nich ještě snaží změnit náladu ve společnosti a využít dojem o ohrožení rodiny. Bývalý premiér dnes na tiskové konferenci oznámil, že obdržel anonymní dopis, v němž mu někdo vyhrožuje smrtí v případě, že ve volbách vyhraje. Kvůli výhrůžkám proto zrušil dnešní výjezd do Hradce Králové a oznámil, že do druhého kola volby, které se uskuteční v pátek a sobotu, už kvůli výhrůžkám kontaktní kampaň nepovede.

„Výraznější efekt může mít třeba to, že řada lidí z měst odjede o víkendu na hory“

Podle politologa Miroslava Mareše bude mít Babišovo ukončení kontaktní kampaně na výsledek voleb vliv minimální. Domnívá se, že kampaň nepřinášela Babišovi už žádné nové body. Připomněl, že Babišův protikandidát Petr Pavel kvůli nemoci přerušil kontaktní kampaň také. „Tento krok trend nijak nezvrátí. Výraznější efekt může mít třeba to, že řada lidí z měst odjede o víkendu na hory, aniž by odvolili, než to, že Babiš přerušil kontaktní kampaň," podotkl Mareš.

Babiš se podle něj dále snaží využít dojem o ohrožení rodiny a zařadit Pavlovy příznivce do jedné řady s těmi, kteří tyto výhrůžky zasílají. „Doufá, že tím mobilizuje co nejvíc svých voličů a zároveň odradí některé z těch, kteří zvažují volbu Pavla," dodal politolog.

FOTOGALERIE: Známé osobnosti a fanoušci Petra Pavla zaplnili Lucernu

Pražský klub Lucerna Music bar se v neděli večer zaplnil podporovateli kandidáta na prezidenta Petra Pavla. Vyjádřit mu podporu přišli hudebníci, herci i další osobnosti z veřejného života. Na pódiu se střídali řečníci s hudebními vystoupeními....

„Možná je to trochu z nouze ctnost“

Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu míní, že se Babiš za každou cenu snaží změnit náladu ve společnosti, která mu nenahrává. „Toto je další, podle mě už dost zoufalý pokus. Na druhou stranu na jeho voliče to může fungovat celkem mobilizačně," podotkl. Možné dopady na celkový výsledek voleb by ale nepřeceňoval. „Pokud ještě (Babiš) na zítra (na středu) nechystá nějaké vygradování, tak si neumím představit, že by to mělo natolik změnit atmosféru ve společnosti, že by mohl volby zvrátit ve svůj prospěch," dodal.

Ukončení Babišovy kontaktní kampaně několik dní před volbami už nebude podle politologa Josefa Mlejnka hrát velkou roli. „Kontaktní kampaň má smysl, když se dělá dlouhodobě. Nějaké jedno místo plus minus už nemůže nic změnit," řekl. Podle něj byla setkání s občany možná zrušena spíš kvůli tomu, že si Babišův tým vyhodnotil, že záběry Babiše čelícího na veřejnosti odpůrcům nevyvolávají dobrý dojem. „Možná je to trochu z nouze ctnost," dodal Mlejnek.

Podle volebního průzkumu by teď volby vyhrál Pavel. Před Babišem má výrazný náskok

Pokud by se tento týden konalo rozhodující druhé kolo volby prezidenta, ovládl by ho bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel. Z předvolebního průzkumu agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi vyplývá, že Pavla by teď určitě...

Je otázka, zda výroky o výhrůžkách mohou Babišovi přinést dost hlasů ve volbách

Mimořádná vyjádření Babiše pro média o anonymních výhrůžkách také mohou být podle Mlejnka reakcí na výzvy Petra Pavla, aby Babiš zklidnil kampaň a omluvil se za strašení válkou. „Lze to vnímat, že je to trošku i protitah ze strany Babiše a jeho štábu, když vnesou do veřejného prostoru téma, že je to Babiš, kdo je napadán - jak on to interpretuje - příznivci Petra Pavla," uvedl. Je však otázka, zda výroky o výhrůžkách mohou Babišovi přinést dost hlasů ve volbách, vzhledem k Pavlovu náskoku ve volebních modelech. „Musí teď urvat docela velkou skupinu lidí, a myslím, že tímhle tak velkou skupinu nezíská," doplnil Mlejnek.

Babiš anonym nahlásil na policii, která prověřuje také jeho sobotní oznámení, že obdržel dopis s nábojem adresovaný jeho manželce. Expremiér tehdy novinářům řekl, že anonymní vzkaz byl plný urážek. V pondělí upřesnil, že dopis byl odeslán z Brna. Pavel projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině odsoudil.

Agentury o víkendu a v pondělí zveřejnily celkem čtyři průzkumy. Ve všech jednoznačně vedl Pavel. Podle Medianu by ve druhém kole získal 57,9 procenta hlasů, podle Ipsosu 58,8 procenta hlasů a podle STEM 57,6 procenta hlasů. Podle průzkumu Data Collect a Kantar CZ by Pavla určitě volilo 46 procent lidí a spíše ano sedm procent, zatímco pro Babiše by určitě hlasovalo 29 procent a spíše devět procent voličů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Honza Faltus

Štítky Babiš, volby, prezident, politologové, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.