úterý 2. června 2020 Jarmil

Lidovci si dnes zvolí nového šéfa, kandidáti jsou tři

Po zhruba deseti měsících si dnes KDU-ČSL znovu zvolí nového předsedu. Nynější lidovecký šéf Marek Výborný opustí na mimořádném sjezdu pozici z rodinných důvodů. Kandidáti na jeho nástupce jsou tři: předseda poslaneckého klubu a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, europoslanec Tomáš Zdechovský a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Minimálně částečně se také obmění sestava místopředsedů.

Mimořádný sjezd začne v 9:00, po zprávě předsedy bude následovat blok voleb. Zhruba v 11:30 by měl být oznámen výsledek volby nového předsedy, po obědě pak dalších členů užšího vedení.

Výborný v prosinci řekl, že na sjezdu požádají současní místopředsedové o potvrzení svých mandátů. Jeden z nich - předseda liberecké KDU-ČSL Štěpán Matek - ale už dříve uvedl, že na post rezignuje a nebude se o něj znovu ucházet.

Naopak obhájit post první místopředsedkyně bude chtít senátorka Šárka Jelínková, v případě neúspěchu ve volbě předsedy se o pozici bude ucházet také Zdechovský. Řadovými místopředsedy budou chtít zůstat Bohuslav Niemiec a Petr Hladík, kandidovat bude také předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík. Kandidáti mohou být navrženi i přímo na sjezdu.

Autoři | Foto facebook.com

Štítky ČR, KDU-ČSL, Výborný

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.