Podruhé v historii bude Praha pořádat mezinárodní konferenci WASBE, tedy The World Association of Symphonic Bands and Ensambles (Světová asociace symfonických skupin a ánsámblů). Jedná se o celosvětově nejvýznamnější událost symfonické dechové hudby. Na konferenci dorazí dirigenti, muzikologové, příznivci dechové hudby i celé orchestry z tuzemska i zahraničí.
Od úterý 19. července začne v hlavním městě konference s označením „Sounds of Žofín“. Akce se v Česku konala již v roce 2016, tehdy dorazilo do metropole na 1500 hudebníků, kteří odehráli dohromady tři desítky koncertů. Letošní ročník bude ozvláštněn účastí orchestru amerických prezidentů US Marine Band. Ten do České republiky zavítá vůbec poprvé.
„Za pozornost stojí také odborná muzikologická část konference o současných trendech metodických, pedagogických či dramaturgických. Součástí bude též výstava prestižních výrobců hudebních nástrojů a vydavatelství. Sounds of Žofín nabídne přehlídku toho nejlepšího z celého světa, co dechová symfonická hudba v dnešní době nabízí,“ uvedl pro web Místní kultura jediný čech v předsednictvu WASBE Václav Blahounek.
Letošní ročník je výjimečný výročím 101 let narození Karla Husy. Ten byl americkým skladatelem a dirigentem českého původu. Husa je držitelem Pulitzerovy ceny za hudbu z roku 1969 za Smyčcový kvartet č.3.
„Česká symfonická dechová hudba je ve světě pojem, který rezonuje jak samostatně, tak díky věhlasu české hudby obecně. Jména jako Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Julius Fučík, Rudolf Nováček, Karel Husa, Václav Nelhýbel, Zdeněk Lukáš, Pavel Staněk, Evžen Zámečník a dalším slaví úspěch po celém světě a jsou vždy zárukou kvality,“ dodává Blahounek.
Konference potrvá až do soboty 23. července, hlavní základnu bude mít v Paláci Žofín, kde zároveň proběhne výstava hudebních produktů a služeb.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.