Koncerty kapel Imperio a Connection dnes na pražském Výstavišti odstartují mezinárodní festival romské kultury Khamoro, což v romštině znamená sluníčko. Jádrem akce, která potrvá do 4. června, bude právě romská hudba. Návštěvníci mohou zhlédnout i divadelní představení, v plánu je také průvod umělců centrem Prahy. Pořadateli festivalu jsou organizace Slovo 21 a SP Saga.
Tuzemská skupina Imperio od 19:30 uvede festival rytmy čardáše, funku, popu a latinoskoamerické hudby. Kromě vlastních skladeb zahraje romské lidové písně. Z Česka je také kapela Connection, jejíž členové představí mix jazzu, funku, soulu a R&B.
V dalších dnech zazní romská hudba kombinovaná jidiš muzikou v podání izraelského kvartetu Mediterranean Gypsy Swing Experience a žánr gypsy jazzu bude zastupovat také německé uskupení Vano Bamberger & Band. Oba koncerty budou ve smíchovském Jazz Docku. V holešovické La Fabrice zahrají například cimbálová kapela Manuša v čele se zpěvačkou Júliou Kozákovou a dechové uskupení The Elvis Ajdinovic Orkestar, se kterým zazpívá srbská zpěvačka Jelena Markovičová. Hudebník Bako Jovanovič v Praze představí své umění hry na čtyřstrunnou tamburu.
Hudební program festivalu vyvrcholí 4. června galakoncertem v Divadle Archa, kde vystoupí romská skupina Le Čhavendar z Rokycan či španělští tanečníci z Ballet Lucia Guarnido Studia. Bude i představení části Teatr Romans, jediného profesionálního romského divadelního souboru na Ukrajině, jehož někteří členové uprchli před válkou do Polska. V Praze vystoupí šest členů souboru, který se zde poprvé představil v roce 2005.
Součástí festivalu budou i dvě divadelní premiéry. Inscenaci Djelem, djelem, v podání rokycanského amatérského souboru a v režii Kateřiny Volánkové, lidé uvidí v pondělí ve vinohradském Divadle D21. Představení shrnuje zážitky několika rokycanských žen z migrace do Velké Británie. Poprvé bude uvedeno také monodrama Dajori od romské herečky a zpěvačky Pavlíny Matiové. Mapuje příběhy romských žen na pozadí historických milníků 20. století.
Hudební průvod v podání dvou stovek romských umělců a umělkyň se pak uskuteční 3. června. Začne v pravé poledne na Václavském náměstí.
Khamoro je podle pořadatelů největším festivalem profesionálních romských hudebníků na světě. Praha ho hostí od roku 1999. V posledních letech akci ročně navštíví zhruba 10.000 lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.