Lidé si na Vyšehradě připomněli Karla Čapka zejména jako vizionáře

Autoři | Foto Ludek [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Stovka lidí se 25. prosince před polednem sešla u hrobu spisovatele Karla Čapka na pražském Vyšehradě. Setkání se koná každý rok ve výroční den jeho úmrtí. Čapek zemřel 25. prosince 1938. Předseda pořádající Společnosti bratří Čapků Pavel Vespalec se v projevu zaměřil na vědeckofantastickou část spisovatelova díla, které je podle něho jedno z nejaktuálnějších.

Čapek jako vizionář

Vespalec zejména na základě Čapkových knih Krakatit, R.U.R. a Továrna na absolutno mluvil o možném zneužití vědy, o odlidštění vztahů ve společnosti i o jejím možném ovládnutí umělou inteligencí. „Čapek byl skutečně vizionář," poznamenal Vespalec. V souvislosti s tím zdůraznil nezbytnost lidské odpovědnosti.

Společnost bratří Čapků, která pietní setkání u spisovatelova hrobu organizuje, existuje od roku 1947. Snaží se přispívat mimo jiné k šíření filozofického mravního a sociálního odkazu Karla a Josefa Čapkových.

S odkazem na Čapkův věhlas zmínil zprávu z poloviny prosince o pojmenování jedné z exoplanet názvem Makropulos a "její" hvězdy názvem Absolutno. Na druhou stranu by Čapek podle Vespalce nebyl potěšen, kdyby někdo z jiné galaxie pojmenoval planetu Zemi názvem R.U.R., tedy podle divadelní hry, která pojednává o záporném vlivu techniky na lidstvo, konkrétně o vzpouře robotů.

Čapek zemřel před 81 lety

Čapek zemřel před 81 lety na následky zápalu plic, v době událostí roku 1938. Těžce nesl tehdejší mnichovskou dohodu a po ní následující kapitulaci. Úmrtí Čapka uchránilo před zatčením gestapem. Jeho bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek zahynul v nacistickém koncentračním táboře.

Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Celý svět převzal právě slovo robot, které pro divadelní hru R.U.R. vymyslel. Psal i poezii, prózu, cestopisy i pohádky a věnoval se také politickým a filozofickým úvahám. Bojoval proti zlobě a nenávisti, která se koncentrovala ve fašismu a nacismu. Proto si také pro něj krátce po obsazení Prahy přišlo do jeho vily gestapo. Čapek byl ale již mrtev. Jeho knihy vycházejí i v současnosti po celém světě.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, literatura, Vyšehrad, Čapek, pieta, Karel Čapek, Společnost bratří Čapků, Josef Čapek, Mnichovská dohoda, Země, Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.