středa 16. června 2021 Zbyněk

Pražské jaro otevře netradiční Má vlast. Zkoušky jsou již v plném proudu

Festival Pražské jaro nabídne čtyři koncerty, včetně zahajovacího 12. května, ve Smetanově síni Obecního domu v Praze za přítomnosti publika. Do pilotního projektu ministerstva kultury, konaného za přísných opatření proti šíření pandemie covid-19, byly dále zařazené repríza zahajovacího koncertu 13. května, Debut Pražského jara 26. května a závěrečný koncert 3. června. Tradiční zahajovací skladbu festivalu, Smetanovu Mou vlast, zahraje český soubor Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem, který se věnuje interpretaci staré hudby zejména z období vrcholného baroka.

Netradiční pojetí Mé vlasti

Původně ohlášení interpreti Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin a dirigent Vladimir Jurowski svou účast odvolali, protože v Německu aktuálně platná nařízení upravující práci orchestrů jim neumožní dílo nazkoušet. Luks vidí možnost provést Mou vlast na dobové nástroje a v duchu interpretačních zvyklostí konce 19. století jako neobvyklou výzvu.

Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil on-line. Místo plánovaných 53 koncertů se konalo 11 živě přenášených vystoupení, která v součtu dosáhla 1,3 milionu zhlédnutí v ČR a 53 zemích. Všem, kteří si vstupenky zakoupili na původně ohlášený program, bylo vstupné vráceno v plné výši. Byly refundovány vstupenky přibližně za 20 milionů korun.

Zahrát Smetanovu Mou vlast v intencích historicky poučené praxe je samozřejmě velká výzva, protože to jednak není náš klíčový repertoár a za druhé se i ve světovém měřítku takový repertoár hraje na historické nástroje zřídka,“ řekl ČTK Luks. „Naším cílem není nějakým způsobem šokovat, ale spíše rozšířit obzor, jakým způsobem mohla promlouvat Smetanova hudba v době svého vzniku, samozřejmě při respektování určitého vývoje interpretační tradice v průběhu 20. století,“ dodal.

Pražské jaro ve svém aktualizovaném programu 76. ročníku nabízí 23 koncertů, které se uskuteční mezi 12. květnem a 3. červnem. Na závěrečném vystoupení by se měla v Obecním domě představit Česká filharmonie pod vedením Marka Wiggleswortha. Všechny koncerty budou moci diváci bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu, vybrané zprostředkují také Česká televize a Český rozhlas.

Do soutěže se přihásily skoro dvě stovky mladých hudebníků z celého světa

Rezidenčním umělcem letošního Pražského jara je německý skladatel, klarinetista a dirigent Jörg Widmann. První z jeho tří vystoupení se uskuteční 22. května v prostorách Centra současného umění v sále DOX+. Zazní na něm díla Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a vlastní Widmannova skladba Jagdquartett. „Je mi velkou ctí zahrát si na Pražském jaru. Každý hudebník si je vědom, co na poli umění Praha znamená, obzvláště pak hráč na klarinet s láskou k Mozartovi jako já. Vždyť Mozart zde potkal svého klarinetistu Antona Stadlera,“ podotkl Widmann.

Do Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se v oborech klavír a smyčcové kvarteto přihlásily téměř dvě stovky mladých hudebníků z celého světa. První kola soutěže se uskutečnila on-line. V oboru klavír do 2. kola konaného 10. května na Akademii múzických umění v Praze postoupilo deset soutěžících. Semifinále je na programu o dva dny později a finále se pro nejlepší tři účastníky uskuteční 14. května ve Dvořákově síni Rudolfina ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK s dirigentem Markem Šedivým.V oboru smyčcové kvarteto se první dvě kola konala on-line na základě zaslaných videonahrávek. Finále bude 13. května ve Dvořákově síni Rudolfina za účasti tří finalistů - Arete String Quartet (Jižní Korea), Kukal Quartet (Česká republika) a Selini Quartet (Rakousko). Všechny soutěžní koncerty budou bez diváků přenášeny on-line.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Festival Pražské jaro

Štítky ČR, hudba, festival, Pražské jaro, koncert

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.