pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Žižkov zdobí několik Koněvů v podživotní velikosti

Na pražském Žižkově se o tomto víkendu sešlo dvanáct maršálů Koněvů v podživotní velikosti. Připravili je výtvarníci Tomáš Vrána, Martina Minaříková Pavelková a Václav Minařík v rámci Landscape festivalu, díky kterému ožil městský prostor na pražské "trojce".

Historie festivalu 

Po iniciačních aktivitách v okolí Galerie Jaroslava Fragnera v roce 2013 se v dalších dvou letech konal Landscape festival na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze. V roce 2016 putoval do slezské Opavy, v roce 2017 do západočeské Plzně a v jubilejním roce 2018 se konal opět v Praze. Po loňském působení v Ostravě, kde se znažil propojit historické centrum s Dolní oblastí Vítkovice se vrací na pražský Žižkov.

Cílem festivalu je podle pořadatelů nejen zpestřit během letních měsíců městské prostředí, ale také upozornit na potenciál městské části a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech.

„Kultivace veřejného prostoru je pro nás důležité téma, a proto jsem rád, že se letos koná Landscape festival opět na Praze 3. Na několik měsíců se oživí naše prostranství uměním a zajímavými nápady na jeho využití. Osobně se nejvíce těším na instalaci Voda pro tebe od Richarda Loskota nebo Vodopád Patrika Hábla,“ dodává Pavel Křeček (STAN), radní pro kulturu a strategické plánování městské části Praha 3, která se na Landscape festivalu podílí od prvního ročníku.

Nově si tak obyvatelé i návštěvníci Žižkova mohou sestavit svůj vlastní park díky interaktivní instalaci amsterodamských NL Architects s názvem Puzzle park, který je inspirovaný legendárním žižkovským hlavolamem Patnáctka a na sídlišti v Žerotínově ulici si jej ještě leckdo pamatuje.

Mohou ochutnat na Havlíčkově náměstí díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota okapovou vodu nebo se v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost. Ty vybídnou nejen k osvěžení, ale také k úvahám nad zranitelností koloběhu vody.

Atmosféru Kostnického náměstí v roce 1914 připomene všemi barvami hrající instalace architekta Davida Vávry. Na nezadržitelný proud času, pomíjivost i přírodní živel upozorní obří obraz Vodopád Patrika Hábla na panelovém domě v Kubelíkově ulici. Poblíž cyklostezky vedoucí bývalou Vítkovskou železniční tratí a Hrabovskou spojku je nově k dispozici nejen cyklistům nový interaktivní mobiliář odkazující svým tvaroslovím k železniční historii místa. Přes střechy zaparkovaných aut vede přímo před žižkovskou radnicí alternativní stezka francouzského umělce Benedeta Buffalina.

Celý festival startuje oficiálně dnes. Až do konce září nabídne festival bohatý doprovodný program přednášek, diskusí, workshopů, happeningů či výstav.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto facebook.com

Štítky Praha, Žižkov, Koněv, Landscape festival, veřejný prostor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.